Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Wystawa pisanek i palm w Muzeum Etnograficznym w Ochli

0
Podziel się:

Od czwartku w Muzeum Etnograficznym w podzielonogórskiej Ochli
można oglądać wystawę pt. "Wielkanocna plastyka obrzędowa". Na ekspozycje składają się kolekcje
pisanek, wycinanek i palm wielkanocnych - poinformował PAP Damian Danak z muzeum w Ochli.

Od czwartku w Muzeum Etnograficznym w podzielonogórskiej Ochli można oglądać wystawę pt. "Wielkanocna plastyka obrzędowa". Na ekspozycje składają się kolekcje pisanek, wycinanek i palm wielkanocnych - poinformował PAP Damian Danak z muzeum w Ochli.

Kilkadziesiąt unikatowych pisanek, wycinanek ludowych i palm wielkanocnych można oglądać w kilku zabytkowych obiektach skansenu.

W budynku XVIII w. leśniczówki zaprezentowane są muzealne kolekcje prezentujące dorobek twórczy dwóch nieżyjących lubuskich artystów: Zofii Monczak - w dziedzinie pisanki oraz Władysława Tomczaka - zajmującego się wykonywaniem pisanek i wycinanek.

Jak powiedział PAP Danak, prezentacja ta jest wyrazem pamięci o twórcach, którzy przez wiele lat byli związani z muzeum - wystawiali w nim swoje prace, brali udział w wielu pokazach i warsztatach.

W zabytkowej leśniczówce prywatną kolekcję pisanek zaprezentuje także Maria Monczak Kieleczawa z Wrocławia - laureatka wielu konkursów i przeglądów.

Prace tej artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Toruniu i w jedynym w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu, a poza granicami kraju w zbiorach Saksońskiego Muzeum Sztuki Ludowej w Dreźnie oraz w prywatnych kolekcjach w USA, Kanadzie, Afryce, Niemczech, Francji, Ukrainie i innych krajach świata.

Zdobienia pisanek wg wzorów łemkowskich artystka nauczyła się w dzieciństwie od babci i mamy. Od 1995 r. rozwija swój talent pisankarski opierając się na prastarych wzorach huculskich.

W kamiennej oborze z Chotkowa (Dolny Śląsk) można obejrzeć kolekcje pisanek Ireny Monczak Maksymczak z Przemkowa - siostry Marii Monczak Kieleczawy. Artystka wykonuje pisanki techniką batikową wg rodzinnych, łemkowskich tradycji.

Na wystawie nie brakuje prac lubuskich artystów ludowych.

Pisanki wykonane technikami tradycyjnymi i z wykorzystaniem współczesnych materiałów plastycznych prezentuje Irena Dobucka z Żagania, a wileńskie palmy wielkanocne Jadwiga Wolańska z Zielonej Góry. Przy okazji można obejrzeć muzealny zbiór palm, które powstały podczas wielu konkursów organizowanych przez placówkę.

Opisywana wystawa będzie czynna do 4 maja br. Muzeum Etnograficzne w Ochli to zarazem skansen obiektów budownictwa ludowego wraz z wyposażeniem. Placówka mieści się około 5 km od Zielonej Góry. (PAP)

mmd/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)