Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ludzie kultury wspierają Warszawę walczącą o tytuł ESK 2016

0
Podziel się:

W czwartek na pierwszym oficjalnym posiedzeniu spotkali się członkowie Rady
Programowej Warszawy - kandydatki do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W jej skład wchodzi
jedenastu przedstawicieli różnych dziedzin kultury: teatru, architektury, sztuki i muzyki.

W czwartek na pierwszym oficjalnym posiedzeniu spotkali się członkowie Rady Programowej Warszawy - kandydatki do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W jej skład wchodzi jedenastu przedstawicieli różnych dziedzin kultury: teatru, architektury, sztuki i muzyki.

Powołana do pomagania w przygotowaniach Warszawy do konkursu Rada Programowa "to kolejne ciało, które może zajmować stanowisko i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu polityki kulturalnej tego miasta" - zauważyła jej członkini Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Zadaniem nowo powstałego gremium jest opiniowanie, rekomendowanie i ewentualne wyrażanie dezaprobaty wobec propozycji programu kulturalnego, który wejdzie w skład dokumentu aplikacyjnego. Każde z uczestniczących w konkursie miast - obok Warszawy są to: Gdańsk, Lublin, Katowice, Wrocław - musi złożyć finałową aplikację do 16 maja.

Spośród pięciu polskich miast, które zakwalifikowały się do finałowego etapu konkursu, jedynie w Warszawie powołano Radę Programową - zwróciła uwagę Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jak zauważyła, w ten sposób stolica chce podkreślić, że bardzo poważnie traktuje starania o tytuł. Zgodnie z regulaminem konkursu, do powołania takiego organu jest zobligowany jego zwycięzca.

Choć Rada Programowa została powołana zarządzeniem prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz 31 marca, jej członkowie spotykali się regularnie od dwóch miesięcy, aby pomóc m.in. w wyborze projektów kulturalnych zgłoszonych przez warszawiaków w otwartym naborze, który ogłosili organizatorzy przygotowań do konkursu. Rada nie ma możliwości decyzyjnych, jednak opinie jej członków są szczególnie pomocne - podkreślił Grzegorz Piątek.

Wchodzący w skład rady Sebastian Cichocki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zauważył, że członkowie Rady Programowej, związani z wieloma instytucjami kultury, odpowiadają na co dzień za inne projekty artystyczne, które "mają bardzo często na celu aktywizowanie różnych grup, nie zawsze będących taką wymarzoną publicznością muzealną czy teatralną". Dzięki temu członkowie mają doświadczenie w przyciąganiu i włączaniu warszawiaków w kulturę, co jest jednym z głównych wymagań w konkursie o tytuł ESK 2016.

Obok Cichockiego i Świątkowskiej, członkami warszawskiej Rady Programowej są: varsavianista Marek Ostrowski, wydawca przewodnika "Citydoping Warszawa" Robert Przepiórski, dziennikarka Beata Stasińska, architekt i członek pracowni architektonicznej Centrala Jakub Szczęsny, Katarzyna Szustow z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, krytyk architektury Jarosław Trybuś, kontrabasista Tadeusz Wielecki, Olga Woźniak z Centrum Nauki Kopernik oraz kuratorka sztuki Joanna Warsza.

Konkurs o tytuł ESK 2016 rozstrzygnie 21 czerwca Komisja Selekcyjna, złożona z sześciu przedstawicieli z Polski i siedmiu z Unii Europejskiej. Wcześniej odwiedzi ona uczestniczące w konkursie miasta i zapoznana się z ich aplikacjami. (PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)