Notowania

wiadomości
25.05.2012 15:26

Łukaszenka: Białoruś to nie peryferie Europy, tylko brama do "EuroAzji"

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powrócił w piątek do idei integracji Unii Europejskiej z Unią Euroazjatycką, podkreślając, że Białoruś to nie peryferie Europy, tylko brama do "EuroAzji".

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powrócił w piątek do idei integracji Unii Europejskiej z Unią Euroazjatycką, podkreślając, że Białoruś to nie peryferie Europy, tylko brama do "EuroAzji".

"Białoruś to nie peryferie Europy, tylko brama do +EuroAzji+, klucz do praktycznej realizacji idei integracji (dwóch) integracji" - oświadczył Łukaszenka w Połocku podczas koncertu z okazji 1150. rocznicy powstania tego miasta.

Prezydent Białorusi wyraził przekonanie, że zjednoczenie potencjałów Unii Europejskiej i Unii Euroazjatyckiej pozwoli stworzyć "zupełnie nowe możliwości dynamicznego rozwoju i wszechstronnej współpracy krajów i narodów dwóch kontynentów". "Właśnie we wdrażaniu tej idei widzimy najważniejszą misję i rolę geopolityczną naszego państwa jako ogniwa łączącego" - podkreślił.

Łukaszenka wystąpił już z ideą integracji UE i budowanej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej w orędziu do narodu wygłoszonym 8 maja.

Powiedział wówczas: "(...)Strategiczna przyszłość polega na tym, że dwa duże sojusze nie powinny być wobec siebie wrogie. Nie powinny dzielić kontynentu, tylko go jednoczyć. Wychodząc z tego założenia, Białoruś występuje z ideą integracji integracji. Jej celem jest utworzenie wspólnej przestrzeni gospodarczej od Lizbony do Władywostoku".

W 2010 roku Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły Unię Celną, a 1 stycznia 2012 powołały do życia Wspólną Przestrzeń Gospodarczą ze swobodnym przepływem towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Prezydenci trzech krajów zapowiedzieli, że najpóźniej w 2015 roku te trzy państwa utworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą, wspólnotę wzorowaną na UE. Pierwszym krokiem na drodze do jej utworzenia było powołanie do życia w listopadzie 2011 roku Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, ponadnarodowego organu, który będzie koordynować procesy integracyjne między trzema państwami.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz