Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka upomina kościół na Białorusi

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi liczył na pomoc kościoła w normalizowaniu stosunków między Białorusią i Unią Europejską.

Łukaszenka upomina kościół na Białorusi
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że liczy na większą aktywność kleru w normalizowaniu stosunków między Białorusią i Unia Europejską - informuje państwowa agencja BiełTA.

- _ Oczywiście, szczerze mówiąc, liczyliśmy na więcej we współpracy z Kościołem katolickim. Uważamy, że Kościół katolicki ewidentnie mógłby zrobić więcej dla normalizacji stosunków Białorusi z Europą Zachodnią, nie mówię już o całej Unii Europejskiej _ - oznajmił Łukaszenka na spotkaniu z ambasadorem Zakonu Maltańskiego na Białorusi Paulem Friedrichem von Fuhrherrem, który kończy swą misję w tym kraju.

Prezydent wyraził przekonanie, że Zakon Maltański ma wpływy w Watykanie, gdzie - _ jest wielu wpływowych ludzi, którzy powinni wreszcie zauważyć, co się dzieje w stosunkach z krajem o drugiej co do wielkości społeczności katolików w przestrzeni postsowieckiej, gdzie mieszkają dobrzy ludzie, którzy chcą żyć w przyjaźni z Europą Zachodnią _.

- _ Zostawił pan tutaj po swojej działalności przyjemny i znaczący ślad. W odróżnieniu od swoich kolegów - ambasadorów państw zachodnich - jest pan człowiekiem, który stara się wszelkimi sposobami pomóc Białorusi i robił pan wszystko dla dobra narodu białoruskiego _ - zaznaczył Łukaszenka.

Ambasador Zakonu Maltańskiego podkreślił, że nie ma w przestrzeni postsowieckiej kraju, gdzie panowałyby równie dobre stosunki między Kościołem katolickim i Cerkwią prawosławną a państwem. Dodał, że w stosunkach z Kościołem na Białorusi pozostają jednak kwestie do rozwiązania.

23 marca ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE przyjęli nowe sankcje wobec reżimu Białorusi, w tym decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm należących do trzech oligarchów wspierających reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki. W przyjętej deklaracji ministrowie zapowiedzieli wprowadzanie kolejnych sankcji, _ dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni _.

Po poprzednim rozszerzeniu sankcji 28 lutego władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje, oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska. W odpowiedzi wszystkie kraje UE podjęły decyzję o wycofaniu swych ambasadorów z Mińska.

Czytaj o sytuacji na Białorusi w Money.pl
Liderzy Unii Europejskiej krytykują Białoruś To jeden z efektów zakończonego dziś Szczytu Partnerstwa Wschodniego. Przywódców niepokoi łamanie praw człowieka na Białorusi.
Coraz więcej ludzi popiera Łukaszenkę Mimo wzrostu poparcia dla prezydenta, to 51,1 proc. ludzi nie czuje się chroniona przed możliwością bezprawia ze strony władz.
UE wprowadza sankcje, bo boi się konkurencji _ Wypieranie z rynku poprzez niejawne układy ma prostą nazwę: ekonomiczne raiderstwo, czyli atak i najazd. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)