Notowania

usa
30.06.2009 14:24

Łukaszenka: Zniesienie sankcji warunkiem normalizacji stosunków Białorusi z USA

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że USA muszą uchylić sankcje wobec Białorusi, zanim można będzie przywrócić stosunki Mińsk-Waszyngton, łącznie z powrotem amerykańskiego ambasadora.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że USA muszą uchylić sankcje wobec Białorusi, zanim można będzie przywrócić stosunki Mińsk-Waszyngton, łącznie z powrotem amerykańskiego ambasadora.

Reuters pisze w tym kontekście, że Łukaszenka, od dawna oskarżany o naruszanie praw człowieka, zabiega o lepsze stosunki z Zachodem od czasu sporu Białorusi z jej tradycyjnym sojusznikiem, Rosją, o ceny energii w 2007 roku.

Agencja odnotowuje, że Unia Europejska zniosła zakaz wjazdu na swoje terytorium Łukaszenki i innych białoruskich osobistości oficjalnych, natomiast amerykańskie środki karne, wymierzone przeciwko białoruskim przedsiębiorstwom, doprowadziły do wzrostu napięć między Mińskiem a Waszyngtonem.

"Jesteśmy gotowi wrócić do dyskusji na temat pełnego przywrócenia wzajemnej obecności dyplomatycznej pod warunkiem, że sankcje gospodarcze przeciwko naszemu krajowi zostaną w pełni zniesione" - powiedział Łukaszenka członkom delegacji Kongresu USA.

Reuters przypomina, że Unia Europejska włączyła Białoruś do programu Partnerstwa Wschodniego i że w zeszłym tygodniu Mińsk formalnie zwrócił się do UE o pomoc finansową.

Natomiast amerykańskie sankcje gospodarcze, w tym zakaz współpracy z białoruską firmą naftową Biełnieftiechim, pozostają w mocy.

Członek delegacji Kongresu USA, demokratyczny senator Benjamin Cardin (Maryland) wyraził w Mińsku opinię, że "wybór (Baracka) Obamy stworzył nowe możliwości zmiany stosunków między obu krajami".

Reuters dodaje, że obciążeniem dla stosunków Mińsk-Waszyngton jest też sprawa amerykańskiego prawnika Emanuela Zeltsera, skazanego w zeszłym roku na Białorusi za szpiegostwo przemysłowe. Strona amerykańska domaga się zwolnienia Zeltsera z przyczyn zdrowotnych.

Zeltser, który prowadził w tym miesiącu głodówkę, przekazał przez swojego adwokata, że ma nadzieję, iż obejmie go amnestia. (PAP)

az/ ro/ 4333110

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz