Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Luksemburg: W skład koalicji wejdą socjaliści, liberałowie i Zieloni

0
Podziel się

Luksemburscy socjaliści, liberałowie i Zieloni porozumieli się w
piątek w sprawie utworzenia koalicji rządzącej - poinformował przywódca liberałów Xavier Bettel,
burmistrz miasta Luksemburg i przyszły premier.

bEpDkJCJ

Luksemburscy socjaliści, liberałowie i Zieloni porozumieli się w piątek w sprawie utworzenia koalicji rządzącej - poinformował przywódca liberałów Xavier Bettel, burmistrz miasta Luksemburg i przyszły premier.

40-letni Bettel stanie na czele nietypowej koalicji, złożonej z jego własnej formacji, liberalnej Luksemburskiej Partii Demokratycznej (DP), Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP) i Zielonych z partii Dei Greng.

Program rządu i nazwiska ministrów będą znane dopiero w przyszłym tygodniu, po konsultacjach i zaaprobowaniu założeń programowych przez zarządy poszczególnych partii.

bEpDkJCL

Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (CSV) byłego premiera Jean-Claude'a Junckera, która dominowała na scenie politycznej Luksemburga przez blisko 30 lat, znajdzie się tym razem w opozycji.

Po przyśpieszonych wyborach z 20 października, rozpisanych po rozpadzie rządzącej koalicji, w której skład wchodziła CSV i socjaldemokraci, partia Junckera utrzymała pozycję lidera i 23 deputowanych w 60-osobowym parlamencie, otrzymawszy blisko 34 proc. głosów. Jednak to sojusz DP, LSAP i Dei Greng zdołał uzyskać niewielką większość w parlamencie - 32 miejsca.

Poprzednia koalicja socjaldemokratów i Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej rozpadła się w lipcu po wykryciu skandalu związanego z nielegalnymi akcjami podsłuchowymi prowadzonymi przez służby specjalne.

Juncker był premierem przez 18 lat, a przez osiem sprawował też funkcję szefa eurogrupy. W październiku ogłosił, że nie jest zainteresowany żadnym stanowiskiem w strukturach UE i pozostanie przywódcą swojej partii oraz deputowanym opozycji. (PAP)

bEpDkJCR

fit/ mc/

15172520 arch.

bEpDkJDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)