Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luteranie na Śląsku Cieszyńskim świętują Pamiątkę Reformacji

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Nabożeństwa z okazji Święta Reformacji odbywają się w poniedziałek w
kościołach ewangelicko-augsburskich (luterańskich) na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad
połowa spośród około 70 tysięcy polskich luteran.

Biała (PAP) - Nabożeństwa z okazji Święta Reformacji odbywają się w poniedziałek w kościołach ewangelicko-augsburskich (luterańskich) na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa spośród około 70 tysięcy polskich luteran.

Nabożeństwa reformacyjne w świątyniach diecezji cieszyńskiej odprawiane zostały wieczorem. Duchowni wygłosili podczas nich kazania. W kościołach zabrzmiał także hymn Kościoła Luterańskiego "Warownym grodem jest nasz Bóg".

Późnym wieczorem luterańska młodzież spotka się w Skoczowie, gdzie kościelne Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła organizuje "Noc z Lutrem". Młodzi będą wspólnie modlić się, śpiewać, oglądać prezentacje multimedialnych. Będzie także czasu na refleksję.

"Chcemy świętować z młodymi ludźmi, nie tylko dlatego, że 31 października to ważny dzień dla wszystkich luteran. Wystąpienie Lutra w 1517 roku rozpoczęło dyskusję w kościele o priorytetach, o tym co jest istotą chrześcijaństwa. A przecież nie wystarczy wiedzieć, ale warto sobie też o tym przypominać, tym bardziej, że to część naszej tożsamości. W czasie tej nocy będziemy mówić o istocie reformacji +po młodzieżowemu+" - powiedziała organizatorka skoczowskiego święta, pracownik Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Katarzyna Wesner-Macura.

Wesner-Macura dodała, że pomysł zorganizowania spotkania młodzieży w Święto Reformacji pojawił się trzy lata temu. Już wtedy organizatorzy postanowili, żeby w sposób otwarty i w różnych formach artystycznych mówić o filarach luteranizmu. Było już o łasce i Piśmie Świętym. W tym tematem przewodnim jest "solus Christus - jedynie Chrystus".

Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła i zainicjowało rozłam w Kościele zachodnim. Pamiątka Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Ma na celu przypomnieć dziedzictwo intelektualne, kulturalne i muzyczne. Luteranie traktują to święto, jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

W Polsce żyje około 70 tysięcy luteran. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie. Tworzą najliczniejszą diecezję cieszyńską. Pozostali wierni skupieni są w pięciu diecezjach na terenie całego kraju. Na świecie jest ponad 70 mln luteran. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)