Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luterańska Wielkanoc na Śląsku Cieszyńskim

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Na nabożeństwach rezurekcyjnych, odprawianych wcześnie rano w
Niedzielę Wielkanocną, będą cieszyli się ze zmartwychwstania pańskiego luteranie na Śląsku
Cieszyńskim. Do uczestnictwa w nich zaprosi bicie dzwonów, które milczały przez trzy dni.

Biała (PAP) - Na nabożeństwach rezurekcyjnych, odprawianych wcześnie rano w Niedzielę Wielkanocną, będą cieszyli się ze zmartwychwstania pańskiego luteranie na Śląsku Cieszyńskim. Do uczestnictwa w nich zaprosi bicie dzwonów, które milczały przez trzy dni.

Podczas jutrzni, a także późniejszych nabożeństw głównych połączonych ze spowiedzią i komunią, luteranie podkreślają fakt, że "nad tymi, którzy wierzą w Chrystusa, śmierć nie ma już władzy; są oni zbawieni i już tutaj mają życie wieczne". Sens teologiczny zawarty jest w wielkanocnej prefacji: "On przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą i zmartwychwstając życie nam przywróci!". Kolorem liturgicznym będzie biel.

"Księża i wierni zaśpiewają uroczysty introit zarezerwowany tylko dla szczególnych świąt. Nastrój nabożeństw jest podniosły i radosny, a w liturgii wielokrotnie rozbrzmiewa Alleluja. Nabożeństwa uświetnia śpiew chórów - najczęściej mieszanych i dziecięcych" - powiedział rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ksiądz Wojciech Pracki.

Podczas wielkanocnego śniadania na stołach w luterańskich domach zagoszczą pisanki i jajka w najróżniejszych wielkanocnych wariantach. "Na Śląsku Cieszyńskim do kulinarnych tradycji zalicza się kiełbaski zapiekane w cieście z dodatkiem jajeczno-chrzanowego sosu (zwane murzynami - przyp. PAP)" - powiedział ksiądz Pracki.

Luteranie w oczekiwaniu na zmartwychwstanie w Wielką Sobotę w niektórych parafiach uczestniczyli w nabożeństwach związanych z pogrzebem i złożeniem Chrystusa do grobu. Wieczorem w kościołach będą rozważali pamiątkę śmierci Chrystusa i z nadzieją oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie.

Luteranie nie pielęgnują niektórych, znanych w Polsce, tradycji Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy, takich jak święcenie palm, pokarmów, budowanie grobów chrystusowych.

W Polsce żyje około 70 tysięcy luteran, z czego około połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 70 milionów luteran. (PAP)

szf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)