Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lwów:protest przeciwko rosyjskiej flocie i Janukowyczowi

0
Podziel się

Około 4 tysięcy osób protestowało w niedzielę we Lwowie przeciwko przedłużeniu
stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, domagając się jednocześnie usunięcia ze
stanowiska prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

bEhvVVkl

Około 4 tysięcy osób protestowało w niedzielę we Lwowie przeciwko przedłużeniu stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, domagając się jednocześnie usunięcia ze stanowiska prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Podjęliśmy decyzję o impeachmencie Wiktora Janukowycza" - oświadczył na wiecu wiceprzewodniczący lwowskiej rady obwodowej Roman Iłyk.

Akcja pozbawiona była symboliki partyjnej i odbywała się wyłącznie pod flagami narodowymi - przekazała ze Lwowa agencja Intefax-Ukraina.

bEhvVVkn

Iłyk poinformował, że w poniedziałek lwowska rada obwodowa wybiera się na wyjazdową sesję do Kijowa, by protestować tam przeciw ustaleniom podjętym w sprawie Floty Czarnomorskiej przez Janukowycza i prezydenta Rosji Dmitrija Miediwediewa.

Zgodnie z tymi ustaleniami, zamiast do 2017 roku, rosyjska marynarka wojenna będzie mogła pozostać na należącym do Ukrainy Krymie nawet do 2047 r. Janukowycz i Miedwiediew zdecydowali podczas spotkania w środę w Charkowie, że przedłużą umowę w tej sprawie o 25 lat z możliwością jej prolongaty o kolejne pięć lat.

Moskwa w odpowiedzi obniżyła o 30 procent cenę gazu ziemnego kupowanego przez Kijów z Rosji.

Ukraińska opozycja uznała, że zgadzając się na dłuższą obecność Floty Czarnomorskiej na Krymie, Janukowycz zdradził interesy narodowe. W sobotę w Kijowie ok. 2 tys. osób protestowało w tej sprawie przed siedzibą ukraińskiego parlamentu.

bEhvVVkt

Opozycja zwołuje tam swoich zwolenników także na nadchodzący wtorek, mając nadzieję, że nie dopuści do ratyfikacji przez parlament umowy o przedłużeniu dzierżawy baz rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

bEhvVVkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)