Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łyse: Mniej palm w 44. konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o wynikach konkursu
#

# dochodzą informacje o wynikach konkursu #

24.03. Ostrołęka (PAP) - Ponad 150 palm wzięło w niedzielę udział w 44. konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską w Łysych (Mazowieckie), to o około sto palm mniej niż w 2012 r. Bardzo mało było też palm wysokich, z których przez lata słynął ten konkurs.

Pracująca w konkursowym jury dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel powiedziała PAP, że być może mniejsza liczba palm rywalizujących o miano najpiękniejszej palny kurpiowskiej ma związek z pogodą. Uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach odbyły się bowiem w zimowej aurze.

W 2012 roku o nagrody rywalizowali w Łysych twórcy 250 palm. Co roku Niedziela Palmowa to na Kurpiach jeden z najważniejszych elementów tradycji religijnej i kulturowej. Uroczystościom religijnym z procesją z palmami towarzyszy całodzienny festyn z kiermaszem i prezentacjami.

Wśród zgłoszonych na tegoroczny konkurs palm dominowały te o wysokości około półtora metra, część palm miała wysokość 4,5-5 metrów. Samsel poinformowała, że tylko dwie palmy miały około 6-7 metrów i były oparte o chór w starym, drewnianym kościele w Łysych. Z roku na rok takich palm jest coraz mniej. Pozostałe palmy były niesione w uroczystej procesji.

Palmy oceniano w trzech kategoriach: indywidualnej, zbiorowej, osobno oceniono prace uczniów szkół podstawowych. W tym roku w kategorii twórców indywidualnych nie po raz pierwszy triumfowała Halina Nosek ze wsi Lipniki. Pierwsze miejsce ex-equo zdobyła z córką Mariolą Kuśmierczyk z Ostrołęki. Dwa drugie miejsca przyznano Darii Zakrzewskiej z Łysych i Bożenie Kaczmarczyk ze wsi Zalas. Dwa trzecie miejsca przypadły Emilii Potaś ze Złotej Góry i Czesławie Kiernozek z Lipnik. To stałe grono laureatek.

Wśród prac zbiorowych pierwsze miejsce zdobyła palma wykonana przez uczniów szkoły podstawowej w Łysych, która pokonała m.in. palmy wykonane przez uczniów szkół podstawowych w Zalasie, Łączkach i Dębach. Za najpiękniejszą palmę wykonaną przez uczniów szkół ponadpodstawowych czy inne grupy zorganizowane wybrano palmy uczniów Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych oraz rady pedagogicznej przy Zespole Szkół w Lipnikach.

Pierwszy konkurs na palmę kurpiowską odbył się w Łysych w 1969 r. Kurpiowskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych - głównie sosnowego igliwia lub borowiny i bibułowych kwiatów. Mają też charakterystyczny ozdobny czub. Na dużych palmach może być po kilka tysięcy papierowych kwiatów, które twórczynie przygotowują w Wielkim Poście. Kwiaty słyną z precyzji i mistrzostwa wykonania, a ich twórczynie prześcigają się w wykonywanych wzorach.

Samsel podkreśliła, że ogólnie poziom ocenianych palm był bardzo wysoki. Do konkursu dopuszczono 150 palm, sześć odrzucono jako niespełniające kryteria. Powiedziała, że palmy prezentowane w konkursie to prawdziwe "dzieła sztuki", pięknie skomponowane, przemyślane w każdym calu, staranne, harmonijne. Dodała, że po wielu latach wciąż sprawdza się teza głoszona na początku XX wieku przez etnografa Adama Chętnika o tym, że kurpiowskie palmy odzwierciedlają również wrodzone zdolności artystyczne Kurpiów. (PAP)

kow/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)