Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: będą dwustronne spotkania z Kościołami

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji ws. kompromisu zespołów konkordatowych
#

# dochodzi więcej informacji ws. kompromisu zespołów konkordatowych #

23.02. Warszawa (PAP) - Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni będzie odbywał dwustronne spotkania z Kościołami i związkami wyznaniowymi w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym - dowiedział się PAP w sobotę w MAC.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły w czwartek kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Następnie w tej sprawie ma zostać podpisana umowa rządu z episkopatem. Takie rozwiązanie przewiduje konkordat.

Strona kościelna kilkarotnie proponowała podczas rozmów wprowadzenie tzw. mechanizmu kotwicy finansowej - deklarując, że jeżeli kwota z odpisu przekroczy sumę obecnie przekazywaną z Funduszu na Kościół, to nadwyżka zostanie zwrócona państwu. Episkopat zaznaczał, że chodzi o lata kryzysu gospodarczego.

Jednak część mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych wyraża wątpliwości dotyczące likwidacji Funduszu. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w ogóle nie jest zainteresowany odpisem podatkowym. Oczekuje natomiast zapisanej w ustawie rekompensaty za likwidację Funduszu. Takie stanowisko Kościół prawosławny przedstawił premierowi i Sejmowi.

Jak dowiedziała się PAP, Boni ma organizować kolejne spotkania z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Będą to także rozmowy dwustronne.

Z informacji PAP wynika, że strona rządowa podczas kolejnych rozmów ma poinformować mniejsze Kościoły i związki wyznaniowe, że po trzech latach zostanie dokonana szczegółowa analiza funkcjonowania odpisu podatkowego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może zostać wydłużony trzyletni okres przejściowy, w którym państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Takie rozwiązanie - według strony rządowej - ma dać mniejszym Kościołom i związkom wyznaniowym gwarancję, że po likwidacji Funduszu ich sytuacja finansowa nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu.

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że zmiany nie będą wprowadzane rewolucyjnie. Zaznaczył jednak, że są one konieczne, gdyż o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych powinni decydować ich wierni, dokonując dobrowolnych odpisów podatkowych.

Zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym wymaga przygotowania nowej ustawy i zmiany pięciu innych ustaw: o systemie ubezpieczeń społecznych, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacja podatkowej.

Po zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

Upraszczając formę przekazywania 0,5 proc. podatku na Kościoły i związki wyznaniowe rząd proponuje, aby osoby starsze i pobierające emerytury mogły deklarować kwoty podatku za pośrednictwem ZUS i KRUS.

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej zamieszczany będzie wykaz Kościołów i związków wyznaniowych, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 0,5 proc. podatku z zeznań podatkowych. Wykaz będzie zawierał numery rachunków bankowych na które może nastąpić przekazanie.

Ministerstwo Finansów będzie publikowało listę Kościołów i związków wyznaniowych wraz z danymi dot. wysokości przekazanych im środków.

Możliwość odliczenia 0,5 proc. podatku nie zmieni dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Paweł Rozwód (PAP)

pro/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)