Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: na terenach podtopionych trwają prace porządkowe

0
Podziel się:

Na terenach, na których doszło do podtopień, trwają prace porządkowe i
zabezpieczające; zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie najwyższej gotowości
- poinformowało PAP w środę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Na terenach, na których doszło do podtopień, trwają prace porządkowe i zabezpieczające; zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie najwyższej gotowości - poinformowało PAP w środę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Jak informuje rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek, miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. Szacunkowe dane o stratach i liczbie poszkodowanych gminy przesyłają do wojewodów.

11 czerwca na terenie całego kraju Straż Pożarna interweniowała 3063 razy. Najwięcej w woj.: śląskim (1005 razy), małopolskim (553), dolnośląskim (297), mazowieckim (244), łódzkim (243), podkarpackim (190), lubelskim (170), świętokrzyskim (151), opolskim (144).

W środę o godz. 7 obowiązywały cztery ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, a lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: małopolskim (zlewnia Skawy, Raby, Dunajca i inne mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły), kujawsko-pomorskim (Wisła), śląskim (Odra oraz w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Soły, a także na innych mniejszych ciekach wodnych na terenie województwa jak również w zlewniach zurbanizowanych).

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, obowiązuje jedno ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (do 35 mm) w woj. małopolskim.

W środę o godz. 5 odnotowano przekroczenia stanów alarmowych na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 34 w dorzeczu Odry; przekroczenie stanów ostrzegawczych wystąpiło na 34 stacjach w dorzeczu Wisły i 45 w dorzeczu Odry.

Według MAC wskutek burz z 11 czerwca w woj. małopolskim doszło do podtopień posesji w powiecie wielickim w miejscowościach: Czarnochowice, Śledziejowice (gmina Wieliczka), Kłaj, Targowisko, Łysokanie (gmina Kłaj) Niepołomice, Zakrzów, Zakrzowiec (gmina Niepołomice), Staniątki, Gdów, Cichawa (gmina Gdów). Fala wezbraniowa na rzece Ścieklec doszła do miejscowości Makocice i zagrażała miastu Proszowice. Podtopieniu uległy miejscowości: Czajęczyce, Koczanów, Bobin, Wolwanowice, Łaganów, Kadzice, Jazdowiczki, Makocice, Kościelec. W Proszowicach podtopieniu uległy: hala i boisko sportowe, ogródki działkowe, park, piwnice niektórych domów.

Na terenie powiatu brzeskiego odnotowano ponad 30 interwencji związanych z wypompowywaniem wody, usuwaniem powalonych drzew oraz udrażnianiem przepustów. Działania prowadzone były na terenie gmin: Brzesko, Szczurowa, Borzęcin; w woj. śląskim strażacy wielokrotnie interweniowali w związku z silnym wiatrem, przyborem wód oraz dużymi opadami.

Po ulewnych deszczach w woj. świętokrzyskim nieprzejezdne są drogi 776 i 768 w powiecie kazimierskim ze względu na przelewanie się wody przez pas jezdni. Wyznaczono objazdy.

W powiecie biłgorajskim (Lubelskie) po oberwaniu chmury podtopionych zostało 20 gospodarstw, głównie w miejscowościach: Łukowa, Biszcza, Gózd Lipiński. Wylały tam małe cieki wodne, dopływy rzeki Tanew. Po udrożnieniu przepustów przez zastępy OSP i PSP woda wróciła do koryt. W powiecie janowskim w miejscowości Krzemień Pierwszy zostały podmyte dwie drogi powiatowe.

Po południu gwałtowne burze wystąpiły także w woj. podkarpackim w powiatach: dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, leżajskim, niżańskim, jarosławskim i lubaczowskim. (PAP)

skz/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)