Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC o sytuacji hydrologicznej w kraju

0
Podziel się:

W piątek rano odnotowano przekroczenia stanu alarmowego na 18 stacjach
wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 34 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stany
ostrzegawcze zostały przekroczone na 27 stacjach w dorzeczu Wisły i 55 stacjach w dorzeczu Odry -
podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W piątek rano odnotowano przekroczenia stanu alarmowego na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 34 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 27 stacjach w dorzeczu Wisły i 55 stacjach w dorzeczu Odry - podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował, że we wszystkich województwach, w których nastąpiły podtopienia, trwają czynności ratownicze i zabezpieczające, a także liczenie strat. Służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację na rzekach.

Służby meteorologiczne oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają, że przy długotrwałych i intensywnych opadach na terenie kraju mogą wystąpić miejscowe podtopienia i powodzie opadowe.

Z komunikatu MAC wynika, że aktualnie obowiązują trzy ostrzeżenia hydrologiczne IMGW 3. stopnia o możliwości przekroczenia stanów alarmowych na Odrze (woj. opolskie, dolnośląskie i lubuskie); 7 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia o możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych - w woj. podlaskim (Bug), lubelskim (zlewnie Wieprza, Bugu i Wisły), zachodniopomorskim (Odra na odcinku granicy), wielkopolskim (zlewnia Warty), łódzkim (zlewnia Warty), lubuskim (dolna Warta i Noteć) oraz świętokrzyskim, a także jedno ostrzeżenie hydrologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych - w woj. podkarpackim (zlewnia Wisłoki, Wisłoka i Sanu).

W woj. dolnośląskim nie wystąpiły żadne nowe szkody związane ze zjawiskami hydrometeorologicznymi. Stan alarmowy jest przekroczony na 11 wodowskazach, ostrzegawczy na 16. Sytuacja jest stabilna. Wody zrzutowe ze zbiorników retencyjnych nie powodują szkód powodziowych.

W woj. lubuskim nie odnotowano zwiększonego zagrożenia przy przechodzeniu fali kulminacyjnej na Nysie Łużyckiej i Bobrze. Nadal zalanych jest około 300 ha w gminie Przewóz i Jasień oraz podtopionych około 500 ha użytków rolnych w powiecie żarskim.

W woj. łódzkim nadal występują lokalne podtopienia. Trwa usuwanie wody z zalanych budynków, udrażnianie kanałów burzowych oraz przepustów i rowów melioracyjnych. W związku z trudną sytuacją hydrometeorologiczną w zlewni Warty oraz prognozowanymi dalszymi opadami zwiększono odpływ wody ze zbiornika Jeziorsko do 190 m sześc./s.

W woj. mazowieckim w związku ze znacznym wzrostem poziomu wody w Pilicy oraz licznymi podtopieniami spowodowanymi długotrwałymi opadami deszczu ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta i gminy Nowe Miasto nad Pilicą.

W woj. śląskim nadal w powiecie zawierciańskim (gmina Żarnowiec) podtopionych jest około 750 ha łąk, 500 ha gruntów ornych oraz 15 gospodarstw.

W woj. podkarpackim w godzinach wieczornych nad powiatem przeworskim przeszła gwałtowna burza, w wyniku której podtopionych zostało wiele budynków i gospodarstw. Trwa szacowanie strat.

W woj. wielkopolskim występują głównie podtopienia łąk i gruntów ornych; nie stwarza to bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Sytuacja jest stabilna.(PAP)

sta/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)