Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: prace nad raportem ws. majątku Kościoła jeszcze trwają

0
Podziel się:

Prace nad zbilansowaniem działalności Funduszu Kościelnego i spraw
majątkowych Kościoła katolickiego w ciągu całego okresu powojennego, z uwzględnieniem działalności
Komisji Majątkowej, jeszcze nie zostały zakończone - dowiedziała się PAP w środę w MAC.

Prace nad zbilansowaniem działalności Funduszu Kościelnego i spraw majątkowych Kościoła katolickiego w ciągu całego okresu powojennego, z uwzględnieniem działalności Komisji Majątkowej, jeszcze nie zostały zakończone - dowiedziała się PAP w środę w MAC.

Według informacji PAP, w połowie czerwca mają zakończyć się prace nad projektem umowy pomiędzy rządem a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.

Jak powiedział PAP rzecznik MAC Artur Koziołek, nad raportem, który ma być przyjęty przed podpisaniem umowy, a który ma m.in. podsumować działalność Funduszu Kościelnego i Komisji Majątkowej, pracują zespoły konkordatowe i nie ma jeszcze jego ostatecznej wersji. "Nie wszystkie dane publikowane w mediach są zgodne z prawdą" - zaznaczył Koziołek.

We wtorek Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała omówienie raportu przygotowanego przez ks. prof. Dariusza Walencika na zlecenie Komisji Konkordatowych Rządu i Episkopatu.

Ks. prof. Walencik powiedział PAP, że raport ma się ukazać w drugiej połowie czerwca; nie został jeszcze przyjęty przez zespoły konkordatowe. "Dane się jeszcze zmieniają, pojawiają się nowe dokumenty - podkreślił ks. prof. Walencik. - Nie mogę potwierdzić, ani zaprzeczyć danym, które opublikowała Katolicka Agencja Informacyjna. Nie wszystkie treści, które się pojawiły w KAI znajdują się w raporcie" - dodał.

KAI, powołując się raport na podała m.in., że 31 proc. dóbr zabranych Kościołowi pozostaje w rękach państwa. W opracowaniu KAI pada stwierdzenie, że od 63 lat polskie państwo nie stosuje się do uchwalonego przez siebie ustawodawstwa, które nakazuje przekazywanie na cele kościelne dochodów z zagarniętych dóbr. Podkreślono, że Fundusz Kościelny, którego celem miało być wspieranie kościelnej działalności, w praktyce przez 39 lat przeznaczał gros swych środków na walkę z Kościołem.

Nad projektem umowy pomiędzy rządem a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym pracują eksperci powołani przez stronę rządową i kościelną. Mają oni także przygotować projekt ustawy, która wprowadzi dobrowolny odpis podatkowy na kościoły i związki wyznaniowe; ma być on także znany w połowie czerwca.

Kompromis pomiędzy rządem a episkopatem zakłada, że dobrowolny odpis podatkowy, m.in. na Kościół katolicki, będzie wynosił 0,5 proc. Początkowo rząd proponował 0,3 proc. Stawkę 0,5 proc. zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski, a także rząd.

Jednak część mniejszych kościołów i związków wyznaniowych wyraża zastrzeżenia do rządowej propozycji. Stanowczo sprzeciwiał się jej Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Według informacji PAP, MAC jest bliskie porozumienia z mniejszymi kościołami.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W latach 2014-2016 państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. (PAP)

pro/ skz/ malk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)