Notowania

wiadomości
19.04.2013 13:27

MAC: stan wody na większości rzek będzie się stabilizował

# Dochodzi informacja o braku zagrożenia epidemologicznego w woj. lubelskim #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi informacja o braku zagrożenia epidemologicznego w woj. lubelskim #

19.04. Warszawa (PAP) - W najbliższych dniach na większości rzek w kraju stan wody będzie się powoli stabilizował. W woj. lubelskim nad rzeką Bug i na terenach dotkniętych podtopieniami, nie ma zagrożenia epidemiologicznego poinformowało PAP w piątek MAC.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek cztery ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody powyżej stanów alarmowych na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz dwa ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Przekroczenie stanu alarmowego zanotowano: na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 8 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza. Stan wody powyżej stanu alarmowego utrzymuje się w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Stan ostrzegawczy przekroczony jest na 28 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 32 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry i na dwóch stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.

Jak informuje MAC, służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych na terenie całego kraju.

Według MAC, w województwie lubelskim, nad rzeką Bug i na terenach dotkniętych podtopieniami, nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Inspektorzy lubelskiego sanepidu badają wodę w wodociągach na terenie gmin, gdzie wystąpiły podtopienia. Dotychczas nie stwierdzono skażenia wody, a w związku z tym zagrożenia epidemiologicznego.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska bada wodę w rzece Bug. Sprawdzone dotychczas jej parametry są zgodne z normami. Trwają szczegółowe badania. Służby sanitarne apelują do mieszkańców podtopionych terenów, aby nie korzystali do celów spożywczych z wody z przydomowych studni.

W ramach działań prewencyjnych oczyszczalnia ściegów w gminie Hanna została wyłączona. Nadmiar nieczystości jest systematycznie i na bieżąco wywożony beczkowozami.

Sytuacja na rozlewiskach w gminach Hanna i Sławatycze powoli się stabilizuje. Na wodowskazie we Włodawie poziom rzeki powoli, ale systematycznie się obniża.

Do dyspozycji mieszkańców nadal przez całą dobę są służby kryzysowe wszystkich szczebli: gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na miejscu ludziom pomagają strażacy, strażacy ochotnicy, strażnicy graniczni, policjanci. (PAP)

skz/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz