Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Macedonia: Co trzecia rodzina prawdopodobnie ma broń

0
Podziel się:

Co trzecia rodzina w Macedonii może posiadać broń - ostrzegła macedońska
organizacja pozarządowa Civil i zaapelowała do instytucji państwowych, by zwróciły większą uwagę na
ten problem.

Co trzecia rodzina w Macedonii może posiadać broń - ostrzegła macedońska organizacja pozarządowa Civil i zaapelowała do instytucji państwowych, by zwróciły większą uwagę na ten problem.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek z okazji Międzynarodowego Tygodnia Działań przeciwko Przemocy Związanej z Bronią przedstawiciele Civil powołali się na statystyki, z których wynika, że w Macedonii znajduje się około 170 tysięcy sztuk nielegalnej broni palnej. Po dodaniu do tej liczby ponad 70 tysięcy sztuk legalnej broni wychodzi na to, iż w dwumilionowej Macedonii co trzecia rodzina ma broń.

Ilość nielegalnej broni oszacowano dzięki analizom lokalnych i zagranicznych organizacji zajmujących się tą problematyką. Civil, która należy Międzynarodowej Sieci Działań przeciwko Broni Lekkiej (IANSA), alarmuje, że skutki takiej sytuacji są bardzo negatywne.

"Problemem poważniejszym od samego posiadania broni jest gotowość ludzi, by jej użyć w celu rozwiązywania najbardziej banalnych problemów. Kult broni, rosnąca niepewność polityczna i socjalna, a szczególnie radykalizacja stosunków międzyetnicznych przyczyniają się do zagrożenia bezpieczeństwa w kraju" - powiedział przewodniczący organizacji Xhabir Deralla.

Podkreślił, że rząd, parlament i partie polityczne muszą zorganizować szeroką i długotrwałą akcję rozbrajania i uświadamiania społeczeństwa, jeżeli chcą zakończyć nasilającą się w kraju przemoc. Ostatnia akcja dobrowolnego zdawania broni odbyła się w Macedonii jesienią 2003 roku.

Przedstawiciele organizacji podkreślili też, że Macedonia jest obecnie w najdelikatniejszej sytuacji od czasu porozumienia pokojowego z 2001 roku.

Problem zbrojenia się mieszkańców tych terenów zaczął się pojawiać po rozpadzie Jugosławii, kiedy to większa część broni armii jugosłowiańskiej (JNA) została w rękach cywili. Kolejna fala łatwego dostępu do broni nastąpiła po kryzysie w Albanii w 1997 roku, kiedy to zostały opróżnione magazyny i składy wojenne, z których zniknęły setki tysięcy sztuk broni.

Pod koniec kwietnia macedońska policja odkryła cztery bunkry pełne broni w pobliżu wsi Blace, niedaleko granicy z Kosowem. (PAP)

Magdalena Herman-Milenkovska (PAP)

mil/ keb/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)