Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Macedonia: Parlament zaaprobował nowy rząd koalicyjny

0
Podziel się:

W czwartek późnym wieczorem parlament Macedonii zatwierdził nowy
koalicyjny rząd dotychczasowego premiera Gjorge Iwanowa. Macedoński prezydent Gjorge Iwanow
powierzył mu misję utworzenia rządu, po zwycięstwie partii Grujewskiego w wyborach 5 czerwca.

W czwartek późnym wieczorem parlament Macedonii zatwierdził nowy koalicyjny rząd dotychczasowego premiera Gjorge Iwanowa. Macedoński prezydent Gjorge Iwanow powierzył mu misję utworzenia rządu, po zwycięstwie partii Grujewskiego w wyborach 5 czerwca.

70 deputowanych w liczącym 123 miejsca parlamencie udzieliło poparcia gabinetowi Grujewskiego, dla którego będzie to już trzecia kadencja.

Priorytetem dla nowego rządu będzie przeprowadzenie reform, które pozwolą szybszy rozwój gospodarczy Macedonii, która jest jednym z najbiedniejszych krajów europejskich.

Kryzys ekonomiczny prawie nie dotknął Macedonii, ale jedna trzecia jej populacji żyje w nędzy, a bezrobocie sięgnęło ponad 30 proc.

Premier powiedział parlamentarzystom, że jego głównym celem strategicznym w jego polityce będzie przyśpieszenie akcesji Macedonii do UE i NATO.

Grujewski, który jest szóstym premierem Macedonii od ogłoszenia niepodległości we wrześniu 1991 roku, zdecydował się na rozpisanie wcześniejszych wyborów z powodu prawie półrocznego bojkotu parlamentu przez największą partię opozycyjną, postkomunistyczny SDSM (Socjaldemokratyczny Związek Macedonii).

Partia Grujewskiego, prawicowe ugrupowanie WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej) jest u władzy od 2006 roku. Opozycja oskarża WMRO-DPMNE o złą politykę gospodarczą i niedemokratyczne praktyki.

Dwumilionowa Macedonia od 2005 roku ma oficjalny status państwa kandydującego do UE. Unijni liderzy zapewniają, że przyszłość wszystkich krajów Bałkanów Zachodnich jest w UE, jednak Skopje wciąż nie rozpoczęło negocjacji akcesyjnych z powodu sporu z Grecją o nazwę swego kraju. Spór ten trwa już od 19 lat i mimo zaangażowania się ONZ nie został rozstrzygnięty.

Grecja uważa, że nazwa "Macedonia", jakiej używa jej północny sąsiad, świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji o tej samej nazwie.(PAP)

fit/

9485839 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)