Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w macedonii
24.03.2013 22:09

Macedonia: Wybory lokalne bez incydentów

Macedończycy wybierali 81 burmistrzów i członków rad gmin spośród 8900 kandydatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pomimo kryzysu politycznego, w jakim pogrążona jest Macedonia, wybory lokalne w tym kraju przebiegły bez incydentów i z poszanowaniem prawa wyborczego - poinformował przewodniczący komisji wyborczej Subhi Jakupi.

Lokale wyborcze zamknięto o godzinie 19 (godz. 18 czasu polskiego). O godzinie 17 frekwencja przekroczyła 57 proc. W poprzednich wyborach lokalnych wyniosła 48,7 proc. Uprawnionych do głosowania było 1,7 mln obywateli. Spośród 8900 kandydatów wybierali oni 81 burmistrzów i członków rad gmin.

Głosowanie było nadzorowane przez 8 tys. miejscowych obserwatorów i 400 zagranicznych, w tym z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Obserwatorzy i organizacje pozarządowe zgłosiły szereg niewielkich nieprawidłowości podczas wyborów.

Od końca grudnia Macedonia była pogrążona w kryzysie politycznym. Główna partia opozycyjna, Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM), groziła bojkotem głosowania, ale zgodziła się w nim uczestniczyć w rezultacie porozumienia z rządem, które osiągnięto pod egidą Unii Europejskiej.

SDSM bojkotowała sesje parlamentu od końca grudnia, gdy jej członkowie zostali usunięci przez ochronę z budynku. Do starć na sali obrad oraz przed budynkiem parlamentu doszło podczas uchwalania ostro krytykowanego przez opozycję budżetu. Rannych zostało 17 osób, w tym 11 policjantów i dwóch deputowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
W Macedonii mogą odetchnąć. Koniec impasu Rządzący Macedonią konserwatyści i opozycyjni socjaldemokraci porozumieli się w piątek w sprawie zakończenia trwającego od miesięcy impasu politycznego w kraju.
Komisarz UE sfrustrowany. Tam nie pojedzie Unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele odwołał planowaną na przyszyły tydzień wizytę w Macedonii.
Macedonia nie wejdzie do Unii? Jest sprzeciw Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew poinformował, że jego kraj nie wyrazi zgody w przyszłym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią.
Tagi: wybory w macedonii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz