Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Macierewicz: zespół będzie się chciał spotkać z ministrem Arabskim

0
Podziel się

Antoni Macierewicz (PiS) zapowiedział, że zespół ds. katastrofy
smoleńskiej, którym kieruje, zaprosi szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego. Jego zdaniem
Arabski i szef MON Bogdan Klich "szczególnie" odpowiadają za organizację wylotu delegacji
prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska.

bEhZbsFx

*Antoni Macierewicz (PiS) zapowiedział, że zespół ds. katastrofy smoleńskiej, którym kieruje, zaprosi szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego. Jego zdaniem Arabski i szef MON Bogdan Klich "szczególnie" odpowiadają za organizację wylotu delegacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska. *

Macierewicz w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie przytoczył treść decyzji szefa MON z 9 czerwca 2009 roku nr. 184, która mówi o organizacji lotów uprzywilejowanych statków powietrznych.

"Ta instrukcja składała generalną odpowiedzialność za przyznawanie, zamawianie statków powietrznych w ręce szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - powiedział polityk PiS.

bEhZbsFz

Jak zaznaczył, z decyzji wynika, że to szef Kancelarii Premiera składa zamówienie na rejs samolotu, które przekazuje dowódcy sił powietrznych i informuje o nim dowódcę "jednostki wojskowej realizującej lot" oraz szefa BOR. "To zamówienie ma formę w istocie polecenia, rozkazu" - dodał.

Według Macierewicza, szef MON Bogdan Klich ponosi odpowiedzialność za działanie służb "mających pieczę nad całością organizacji lotu". Poseł PiS stwierdził, że z decyzji Klicha wynika m.in. konieczność przeprowadzenia lotu kontrolnego statku powietrznego, obowiązek monitorowania przez podległe mu służby i przekazywania przez nie informacji na temat pogody oraz monitorowanie tego, co dzieje się z samolotem za granicą przy wykorzystaniu radiostacji.

Macierewicz poinformował, że najbliższe posiedzenie zespołu odbędzie się najprawdopodobniej podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Dodał, że posłowie zajmą się badaniem wydarzeń w związku z organizacją wizyty w Smoleńsku.

"Wydaje się, że sprawa odpowiedzialności pana Tomasza Arabskiego wymaga większego pogłębienia i rozszerzenia (...) Będziemy prosili ministra o możliwość porozmawiania" - zapowiedział Macierewicz.

bEhZbsFF

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek, że nie będzie odnosił się do słów Macierewicza. "Wszystkie informacje, komentarze ze strony posła Macierewicza są poza logiką normalnego funkcjonowania, dochodzenia i oceny postępowania tej sprawy" - mówił dziennikarzom Schetyna.

Dodał, że on osobiście czeka na środowe spotkanie prokuratorów z sejmową komisją sprawiedliwości. "Tam na pewno dowiemy się i nowych rzeczy i będziemy mogli ocenić, jaki jest stan prowadzonego śledztwa" - dodał marszałek Sejmu. (PAP)

tgo/ joko/ mok/ bk/

bEhZbsGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)