Notowania

chavez
05.01.2013 08:08

Maduro: Chavez mimo wszystko pozostanie prezydentem

Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro mówi, że Hugo Chavez pozostanie prezydentem bez względu na to, czy będzie mógł być zaprzysiężony 10 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/TELESUR)

Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro *[na zdjęciu] *powiedział, że Hugo Chavez pozostanie prezydentem nawet wówczas, gdy nie będzie mógł wziąć udziału w ceremonii zaprzysiężenia wyznaczonej na 10 stycznia.

_ Kadencja 2013-2019 zaczyna się 10 stycznia (...) Prezydent Chavez, który jest prezydentem elektem, dalej będzie zajmował to stanowisko, a formalne zaprzysiężenie przed Sądem Najwyższym może nastąpić później _ - powiedział Maduro w wywiadzie dla telewizji państwowej Wenezueli.

Agencja zaznacza, że wypowiedź polityka jest dotychczas najklarowniejszym sygnałem, że władze przygotowują się do odroczenie inauguracji, która - gdyby nie choroba Chaveza - odbywałaby się przed Zgromadzeniem Narodowym (parlamentem).

Wenezuelska opozycja polityczna argumentuje, że obecność Chaveza w dniu 10 stycznia na Kubie, gdzie, według pogłosek, umiera na skutek komplikacji po kolejnej operacji, jest równoznaczna z jego ustąpieniem.

Wiceprezydent Maduro, którego Chavez wyznaczył na swego ewentualnego następcę, powiedział, że nie ma powodu mówić o _ całkowitej nieobecności _ Chaveza na urzędzie. Dodał, że opozycja nie ma prawa sprzeciwiać się woli ludzi, którzy ją wyrazili 7 października dokonując reelekcji prezydenta.

Wybrany na trzecią kadencję w październiku 2012 r. 58-letni Chavez miał zostać zaprzysiężony 10 stycznia br. W ostatnich dniach władze wspominały o przesunięciu terminu uroczystości. Od czasu przeprowadzonej ponad trzy tygodnie temu operacji onkologicznej stan zdrowia Chaveza jest przedmiotem spekulacji i pogłosek, w tym i takich, że prezydent jest bliski śmierci.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: chavez, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz