Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAE: wydobycie ropy w Libii zwiększa się szybciej niż prognozowano

0
Podziel się:

Wydobycie ropy naftowej w Libii, które zmniejszyło się po wybuchu wojny w
tym kraju, wraca do dawnego poziomu szybciej niż prognozowano - podaje Międzynarodowa Agencja
Energetyczna. MAE spodziewa się, że na koniec br. będzie to ok. 700 tys. baryłek dziennie.

Wydobycie ropy naftowej w Libii, które zmniejszyło się po wybuchu wojny w tym kraju, wraca do dawnego poziomu szybciej niż prognozowano - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. MAE spodziewa się, że na koniec br. będzie to ok. 700 tys. baryłek dziennie.

Zdaniem ekspertów Agencji, dostawy ropy naftowej z Libii wzrosły z średnio 75 tys. baryłek dziennie we wrześniu do ok. 350 tys. w październiku i 500 tys. na początku listopada. W pierwszym kwartale 2012 roku wydobycie ma wzrosnąć do 800 tys. baryłek dziennie, w drugim - 930 tys., trzecim - 1 mln 70 tys., a czwartym - 1 mln 170 tys.

W 2010 roku, przed rozpoczęciem konfliktu, Libia wydobywała ok. 1,6 mln baryłek dziennie, a eksport sięgał ok. 1,3 mln baryłek.

Zdaniem ekspertów, również eksport ropy z Libii rośnie szybciej niż się spodziewano i nie sprawdziły się obawy, że po obaleniu przywódcy Libii Muammara Kadafiego może dojść do ataków na infrastrukturę naftową w kraju.

"Znaczna część wydobytej ropy naftowej we wrześniu została wykorzystana do zapełnienie zbiorników na ropę oraz dostarczona do rafinerii. W październiku eksport był wyższy niż przypuszczano i przekroczył prognozowane średnio 180 tys. baryłek dziennie. Choć zaopatrywanie krajowych rafinerii pozostaje dla Libii priorytetem, w listopadzie eksport powinien wzrosnąć i wynieść średnio 200 - 250 tys. baryłek dziennie" - podała Agencja. Libia eksportowała ropę głównie do Europy.

Wojna w Libii rozpoczęła się po wystąpieniach opozycji przeciwko złej sytuacji materialnej, korupcji, bezrobociu oraz długoletnim rządom Muammara Kaddafiego. Protesty zapoczątkowane w lutym, które zainspirowane zostały rewolucjami w Tunezji i Egipcie, przerodziły się w wojnę domową. Do pierwszych wystąpień doszło w styczniu 2011 roku. W lutym doszło do pierwszych walk zbrojnych, a w sierpniu rebelianci opanowali Trypolis. W październiku, po ataku lotniczym NATO na konwój pojazdów i późniejszej wymianie ognia, zabity został Kaddafi. Oficjalnie nowe władze wyzwolenie Libii ogłosiły w Bengazi 23 października 2011. (PAP)

luo/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)