Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MAEA nie ma pewności, czy irański program nuklearny jest pokojowy

0
Podziel się

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej
(MAEA) Yukiya Amano oświadczył w poniedziałek, iż jego organizacja nie jest pewna, że program
nuklearny Iranu nie ma celów militarnych.

bDfbwfWZ

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano oświadczył w poniedziałek, iż jego organizacja nie jest pewna, że program nuklearny Iranu nie ma celów militarnych.

"Agencja nie jest w stanie wiarygodnie zapewnić, że w Iranie nie ma niezadeklarowanych materiałów i działań nuklearnych, a tym samym uznać, że wszystkie materiały nuklearne w Iranie są wykorzystywane do działań pokojowych" - powiedział Amano na zamkniętym posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA. Agencja Reutera zamieszcza ten cytat, powołując się na kopię tekstu przemówienia.

Amano oświadczył też, że ostatnio Iran potroił miesięczną produkcję wyżej wzbogaconego uranu.

bDfbwfXb

Jak przypomina agencja dpa, MAEA zarzuca stronie irańskiej, że od 2008 roku nie odpowiada na wiele pytań, dotyczących podejrzeń, iż Teheran realizuje program budowy broni atomowej. W październiku ub.r. Amano podkreślał w raporcie, że istnieją wyraźne wskazówki, iż Iran pracuje nad bronią atomową. W najnowszym raporcie z lutego br. Amano wskazał, że Iran trzykrotnie zwiększył swój potencjał służący wzbogacaniu uranu.

Teheran konsekwentnie zapewnia, że jego program nuklearny ma wyłącznie charakter pokojowy.

W przeddzień spotkania w Waszyngtonie z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu prezydent Barack Obama w niedzielę zapewnił Izrael, że USA nie dopuszczą do uzbrojenia się Iranu w broń atomową, choćby wymagało to użycia siły. Podkreślił jednak, że USA zdecydują się na akcję militarną tylko w ostateczności.

W piątek Netanjahu odrzucił ideę wznowienia międzynarodowych negocjacji z Iranem, które miałyby zapobiec budowie irańskiej broni nuklearnej. Jego zdaniem takie rozmowy byłyby pułapką. Netanjahu oświadczył, że żądania wobec Iranu powinny być jasne: likwidacja podziemnego obiektu nuklearnego w Kum, zaprzestanie wzbogacania uranu na terytorium irańskim i wywiezienie z Iranu całego wzbogaconego uranu. Podkreślił, że Izrael ma prawo bronić się przed Iranem.

bDfbwfXh

Spekulacje na temat możliwości izraelskiego ataku na irańskie obiekty nuklearne nie ustają. Przypomina się zbombardowanie przez lotnictwo izraelskie irackiego reaktora Osirak w 1981 roku oraz na reaktor w Syrii w 2007 roku.(PAP)

az/ kar/

10929438 10929427,arch.

bDfbwfXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)