Notowania

izrael
24.09.2010 16:42

MAEA odrzuciła arabską rezolucję wymierzoną w Izrael

# reakcja Izraela, szczegóły #

Podziel się
Dodaj komentarz

# reakcja Izraela, szczegóły #

24.09. Wiedeń (PAP/AP,Reuters,AFP) - Kraje członkowskie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odrzuciły w piątek niewielką większością głosów zaproponowaną przez państwa arabskie rezolucję wzywającą Izrael, by dołączył do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

W rezolucji apelowano także o potępienie Izraela za to, że uniemożliwia inspekcję swych działań w dziedzinie nuklearnej.

Projekt rezolucji odrzuciło 51 państw, poparło go natomiast 46. 23 wstrzymały się od głosu.

USA apelowały o nieprzyjmowanie tej niewiążącej rezolucji, podkreślając, że może ona zagrozić bliskowschodnim rozmowom pokojowym i zniweczyć szersze wysiłki mające doprowadzić do utworzenia w przyszłości na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od atomu.

Izraelski przedstawiciel przy MAEA Ehud Azulaj natomiast ostrzegł podczas debaty, że przyjęcie rezolucji byłoby "śmiertelnym ciosem w jakiekolwiek nadzieje na przyszłą współpracę na rzecz poprawy regionalnego bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie".

W 2009 r. państwom arabskim udało się doprowadzić do przyjęcia niewielką większością głosów pierwszej niewiążącej rezolucji wzywającej Izrael do podpisania NPT.

Na początku września szef MAEA zwrócił się do Izraela o rozważenie przystąpienia do NPT i umożliwienie dokonywania przez MAEA inspekcji w jego wszystkich obiektach nuklearnych.

Pozostając poza NPT, Izrael utrzymuje w tajemnicy swój program nuklearny, którego rezultatem jest - jak się powszechnie przypuszcza - jedyny arsenał jądrowy w tamtym regionie, postrzegany jako zagrożenie przez kraje sąsiednie. Izrael nigdy nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że ma broń nuklearną.

Układ NPT, który wszedł w życie w 1970 r., został podpisany przez 189 państw. Oprócz Izraela nie podpisały go także Indie i Pakistan. (PAP)

mmp/ mw/ mc/

7223533 7223353 7222886

Tagi: izrael, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz