Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAEA otrzymała odpowiedź Iranu, prowadzi konsultacje

0
Podziel się:

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła w
czwartek, że otrzymała od Iranu "wstępną odpowiedź" w sprawie jej propozycji dotyczącej irańskiego
paliwa nuklearnego.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła w czwartek, że otrzymała od Iranu "wstępną odpowiedź" w sprawie jej propozycji dotyczącej irańskiego paliwa nuklearnego.

"Dyrektor generalny (MAEA) Mohamed ElBaradei otrzymał wstępną odpowiedź od irańskich władz na jego propozycję - napisano w oświadczeniu wydanym przez agencję. - Prowadzi on konsultacje z rządem Iranu oraz ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, mając nadzieję, że wkrótce osiągnięte zostanie porozumienie w sprawie jego propozycji".

W oświadczeniu nie podano szczegółów irańskiej odpowiedzi.

Wcześniej o tym, że władze Iranu przekazały szefowi MAEA odpowiedź na propozycję porozumienia w sprawie dalszego wzbogacania uranu, informowała arabskojęzyczna telewizja irańska Al-Alam. Również ona nie podała treści odpowiedzi. Zacytowała jednak słowa ambasadora Iranu przy MAEA Alego Asgara Soltanieha, że podczas rozmów należy wziąć pod uwagę techniczne i gospodarcze uwagi Teheranu.

Według doniesień czwartkowego prorządowego irańskiego dziennika "Dżawan", Teheran ma domagać się wprowadzenia dwóch poprawek w treści porozumienia z MAEA. Pierwsza ma polegać na stopniowym, a nie jednorazowym wysyłaniu za granicę zapasów nisko wzbogaconego uranu; druga dotyczy "równoczesnej wymiany", w ramach której Iran wyśle za granicę nisko wzbogacony uran i w tym samym czasie otrzyma paliwo do reaktora badawczego w Teheranie - poinformowała gazeta.

Projekt porozumienia zaproponowanego przez MAEA wzywa Iran do przekazania do końca 2009 roku około 80 proc. z posiadanych przez niego 1500 kilogramów nisko wzbogaconego uranu do Rosji, gdzie zostanie on dodatkowo wzbogacony. Następnie uran trafi do Francji, gdzie będzie przerobiony na rdzenie paliwowe, które zostaną wykorzystane w reaktorze badawczym w Teheranie, gdzie produkuje się izotopy medyczne do leczenia raka.

Wysłanie takiej ilości zapasów za jednym razem spowodowałoby, że Teheran nie miałby wystarczająco dużo materiału, by wyprodukować uran, który można wykorzystać do budowy broni atomowej. Zdaniem ekspertów Iran potrzebowałby przynajmniej roku, aby uzupełnić zapasy, co dałoby społeczności międzynarodowej czas na przekonanie go do porzucenia programu wzbogacania uranu.

Projekt porozumienia przedstawił w zeszłym tygodniu w Wiedniu ElBaradei po konsultacjach z Iranem, Rosją, Francją i USA. Pozostali uczestnicy negocjacji zaakceptowali porozumienie.(PAP)

keb/ mc/

5030487

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)