Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAEA w 2011 r. oceni przygotowania do budowy elektrowni jądrowej

0
Podziel się:

Na początku przyszłego roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oceni
stan polskich przygotowań do wdrożenia programu energetyki jądrowej i budowy pierwszej elektrowni -
poinformował w czwartek PAP specjalista ds. bezpieczeństwa w MAEA Jose Bastos.

Na początku przyszłego roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oceni stan polskich przygotowań do wdrożenia programu energetyki jądrowej i budowy pierwszej elektrowni - poinformował w czwartek PAP specjalista ds. bezpieczeństwa w MAEA Jose Bastos.

Specjaliści MAEA przebywali w Polsce pod koniec kwietnia i prowadzili rozmowy z instytucjami zaangażowanymi w program rozwoju polskiej energetyki jądrowej.

"Byliśmy w Polsce w ramach misji przygotowawczej do przeglądu, który będzie miał miejsce pod koniec tego roku albo na początku przyszłego roku" - powiedział Bastos. "Rekomendacje, które zawarliśmy w raporcie z tej wizyty, to tylko pierwsze wrażenie z dyskusji i sugestie, jak program może posuwać się dalej" - dodał

W końcowych wnioskach z wizyty MAEA rekomenduje m.in. wzmocnienie koordynacji i zarządzania procesem planowania programu energetyki jądrowej. Program taki przygotowuje resort gospodarki i ma on być przyjęty przez rząd pod koniec roku.

Ponadto Agencja zaleca, aby departament energii jądrowej resortu koordynował współpracę z zewnętrznymi organizacjami oraz żeby opracowywane zagadnienia były tak pogrupowane, żeby odzwierciedlać zadania tych organizacji. Zdaniem MAEA, PGE powinna zwiększyć swój udział w przygotowaniach programu jądrowego.

Bastos zaznaczył, że Agencja "nie zidentyfikowała niczego, co by się wydawało zupełnie niespotykane w porównaniu do innych krajów". "Rząd odgrywa kluczową rolę na początku i wydaje się, że robi to właściwie, ale w miarę dalszej realizacji programu te obowiązki będą stopniowo przekazywane do PGE i regulatora. To oni powinni już w bliskiej przyszłości przejmować coraz więcej odpowiedzialności" - podkreślił.

Ekspert MAEA zauważył, że Polska nie jest krajem, który startuje od zera w energetyce jądrowej. "Macie już niektóre urządzenia i kilka organizacji zajmujących się tą dziedziną. Macie wielu graczy i każdy chce znaleźć swoje miejsce - trzeba zidentyfikować, kto i co będzie realizować" - zaznaczył Bastos.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oraz planami rządu, pierwszy blok zostanie oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" opublikowała niektóre wnioski z raportu MAEA. Według gazety wynika z nich, że funkcje rządu i PGE powinny być dokładnie rozdzielone w polskim programie jądrowym.

Z takim wnioskiem nie zgadza się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. "Jest bardzo jasny podział kompetencji: Ministerstwo Gospodarki zajmuje się regulacjami, a PGE zajmuje się budową elektrowni" - powiedział w czwartek PAP Pawlak.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska powiedziała PAP, że wnioski MAEA z kwietniowej wizyty w Polsce nie dotyczyły podziału kompetencji, ale "zwiększenia zaangażowania PGE w projekt rozwoju energetyki jądrowej i wzmocnienia roli koordynacyjnej Ministerstwa Gospodarki".

"Z założeniami raportu mogę się zgodzić, ale to nie była ocena" - zaznaczyła Trojanowska. Wyjaśniła, że wizyta Agencji miała charakter edukacyjny i informacyjny, a raport z niej nie jest oceną, ale rekomendacją.

"Ocena będzie przeprowadzona, po zastosowaniu wskazówek z tego raportu, wówczas Agencja oceni stan naszych przygotowań" - powiedziała. "Możliwe, że misja taka odbędzie się na początku przyszłego roku" - potwierdziła. Dodała, że dokładny termin zależy od tempa prac nad polskim programem energetyki jądrowej.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) to agenda ONZ założona w 1957 roku, działająca na rzecz pokojowego i bezpiecznego wykorzystania energii jądrowej. MAEA spełnia rolę międzynarodowego inspektora jądrowego w tej dziedzinie, może przeprowadzać przeglądy w ponad 140 krajach członkowskich, w tym w Polsce. (PAP)

jzi/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)