Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MAEA zaniepokojona niedostatkiem informacji z Japonii

0
Podziel się

Oenzetowska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wyraziła we
wtorek zaniepokojenie tym, że nie otrzymała z Japonii niektórych informacji na temat uszkodzonej
przez trzęsienie ziemi i falę tsunami elektrowni atomowej Fukushima I.

bEhnyvcR

Oenzetowska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wyraziła we wtorek zaniepokojenie tym, że nie otrzymała z Japonii niektórych informacji na temat uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i falę tsunami elektrowni atomowej Fukushima I.

Zaznaczono, że ogólna sytuacja w siłowni pozostaje "bardzo poważna".

"Od pewnego czasu nie otrzymujemy rzetelnych informacji, dotyczących integralności osłony bezpieczeństwa reaktora nr 1. Jesteśmy zatem zaniepokojeni tym, że nie wiemy, w jakim dokładnie jest stanie" - powiedział na konferencji prasowej w wiedeńskiej siedzibie MAEA jej wyższy przedstawiciel Graham Andrew.

bEhnyvcT

Dodał, iż MAEA nie otrzymała danych na temat temperatury w zbiornikach z zużytym paliwem z reaktorów nr 1, 3 i 4, choć Japonia dostarcza inne zaktualizowane dane.

Uczestniczący w tej samej konferencji prasowej inny wyższy funkcjonariusz agencji James Lyons zaznaczył, że z elektrowni Fukushima I nadal wydobywają się substancje promieniotwórcze, ale nie wiadomo dokładnie, co jest ich źródłem.

11 marca silne trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami odcięły dopływ energii do elektrowni Fukushima I, powodując wyłączenie systemów chłodzenia oraz niekontrolowany wzrost temperatury reaktorów i zasobników ze zużytym paliwem. W efekcie doszło do częściowego stopienia się elementów paliwowych, wybuchów wodoru i emisji radioaktywnej pary do otoczenia.

Jest to największa katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku. (PAP)

bEhnyvcZ

dmi/ ap/

8615841 8616324

bEhnyvdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)