Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Magazyn: Ai Weiwei najbardziej wpływowym artystą

0
Podziel się:

Chiński artysta Ai Weiwei, którego zatrzymanie wywołało
oburzenie w świecie, to najbardziej wpływowa postać sztuki współczesnej - ogłosił w czwartek
międzynarodowy magazyn "ArtReview". Chiny uznały, że wybór był motywowany politycznie.

Chiński artysta Ai Weiwei, którego zatrzymanie wywołało oburzenie w świecie, to najbardziej wpływowa postać sztuki współczesnej - ogłosił w czwartek międzynarodowy magazyn "ArtReview". Chiny uznały, że wybór był motywowany politycznie.

Artysta, który jest jednym z najbardziej znanych na świecie chińskich dysydentów, zaprojektował m.in. "Ptasie Gniazdo", czyli stadion olimpijski w Pekinie. Wśród najsławniejszych dzieł Ai jest też instalacja w londyńskiej galerii Tate Modern, składająca się z tysięcy porcelanowych ziaren słonecznika.

W 10. rankingu "Power 100", opublikowanym w magazynie "ArtReview", mającym siedzibę w Londynie, Ai zajął pierwsze miejsce. Tworzona co roku lista przedstawia najbardziej wpływowe postacie sztuki współczesnej. "Ai zajął pierwszą pozycję zarówno w rezultacie swojego aktywizmu jak i działalności artystycznej" - napisano na stronie internetowej czasopisma.

Redaktor naczelny "ArtReview" Mark Rappolt wyjaśnił, że ranking został przygotowany przez panel ekspertów, a wybór Ai nie był polityczny.

Innego zdania jest rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin. "W Chinach jest wielu artystów, którzy mają wystarczające umiejętności. Uważamy, że wybór jest politycznie stronniczy" - powiedział Liu.

Ai został zatrzymany na początku kwietnia na lotnisku w Pekinie, gdy próbował opuścić kraj. Artysta przez 81 dni był przetrzymywany w nieznanym miejscu. Został zwolniony za kaucją pod koniec czerwca. Władze poinformowały, że Ai jest podejrzewany o przestępstwa gospodarcze, w tym unikanie podatków.

Warunkiem uwolnienia artysty był zakaz opuszczania Pekinu, spotkań z cudzoziemcami i udzielania wywiadów. Ai nie może też korzystać z internetu i kontaktować się z działaczami praw człowieka.

Agencja Associated Press pisze, że artysta w dużym stopniu ignoruje zakazy i jest aktywny na Twitterze.

Pod koniec czerwca na stronie internetowej "Newseeka" ukazał się komentarz autorstwa Ai, w którym krytykował odmawianie obywatelom Chin podstawowych praw. W środę "New York Times" podał, że artysta znowu tworzy i za pomocą Skype'a daje wskazówki amerykańskiemu magazynowi mody "W".

Zatrzymanie Ai wywołało ostre protesty w krajach zachodnich oraz w zagranicznych środowiskach artystycznych. Według rodziny powodem zatrzymania artysty była działalność na rzecz praw człowieka i krytyka władz. 54-letni Ai naraził się władzom, nazywając chińskich przywódców "gangsterami". Prowadził też kampanię społeczną, która miała zmusić rząd do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 r.(PAP)

jhp/ ro/

9978959 9979393 9979030

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)