Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Magazyn Literacki KSIĄŻKI przyznał doroczne nagrody Kallimacha

0
Podziel się:

Maria Pąchalska z Krakowa, Wiesława Surdyk-Fertsch z Poznania, Bogusław
Śliwerski z Warszawy, Anna Warchoł z Krakowa, twórcy inicjatywy edukacyjnej DeDOMO i twórcy serwisu
WsiPnet.pl, to tegoroczni laureaci "Kallimachów" - nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.

Maria Pąchalska z Krakowa, Wiesława Surdyk-Fertsch z Poznania, Bogusław Śliwerski z Warszawy, Anna Warchoł z Krakowa, twórcy inicjatywy edukacyjnej DeDOMO i twórcy serwisu WsiPnet.pl, to tegoroczni laureaci "Kallimachów" - nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.

Redakcja tego magazynu ustanowiła przed 13 laty Nagrodę im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Wyróżnia nią osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się polskiej oświacie. "Kallimachy 2012" zostaną wręczone w czwartek podczas dorocznych Targów Edukacyjnych w Kielcach.

Jak informuje fundator nagród, prof. Maria Pąchalska z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - to wybitny specjalista neuropsychologii, psychologii klinicznej i neurologopedii. Jest autorką ponad 120 prac z dziedziny neuropsychologii oraz ośmiu książek i podręczników, w tym monografii "Afazjologia" i "Rehabilitacji neuropsychologicznej". Za dwutomowy podręcznik "Neuropsychologia kliniczna: Urazy mózgu" otrzymała nagrodę indywidualną I stopnia ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Wiesława Surdyk-Fertsch pełni funkcję doradcy metodycznego w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Jest autorką podręczników: "Historia. Dzień dobry historio", "My i historia. Historia i społeczeństwo" oraz współautorką i propagatorką popularnego w szkołach wielkopolskich programu edukacji regionalnej. Swoim autorytetem, wiedzą i umiejętnościami wspiera I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie DEMOKRATUS, ogłoszony przez Szkolę Kreatywności przy Wydawnictwie Efka w Pile.

Prof. Bogusław Śliwerski, bada współczesną myśl pedagogiczną, teorię wychowania, politykę oświatową i edukacje alternatywne. Wykłada w Warszawie na Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Wydał m.in. książki: "Klinika akademickiej pedagogiki", "Podstawowe prawidłowości pedagogiki", "Myśleć jak pedagog", "Problemy współczesnej edukacji. Dekonstrukcja polityki oświatowej III RP", "Pedagog w blogosferze: 2008-2009" oraz "Przyrzeczenie harcerskie. Historia. Metodyka. Manipulacje".

Anna Warchoł ma wieloletnie doświadczenie zawodowe nauczyciela i nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełni funkcję redaktora i koordynatora ds. chemii w wydawnictwie ZamKor. Jest autorką pakietu gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego "Świat chemii", licznych gier edukacyjnych, autorką i współautorką artykułów, poradników, podręczników i filmów doświadczalnych. Prowadzi konferencje dla nauczycieli, podpowiada jak kształtować wymagane od uczniów umiejętności.

DeDOMO to nowatorska metoda spontanicznej nauki angielskiego w domu, przeznaczona dla rodziców, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w edukacji językowej swoich dzieci. Metodę tę przybliża seria wydawnicza "Angielski dla rodziców". Jej autorami są: dr Grzegorz Śpiewak - anglista i metodyk nauczania oraz Marek Jannasz - wydawca publikacji edukacyjnych i amerykanista.

Z kolei WSiPnet.pl - to projekt edukacyjny stworzony przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jego ideą jest ułatwienie procesu uczenia się i nauczania w erze edukacji cyfrowej. Ma wersję nauczycielską i uczniowską. Ta usługa edukacyjna jest dziełem sześciu osób: Olgierda Buchockiego, Anny Dubieckiej, Wojciecha Jędrychowskiego, Marka Legutki, Renaty Łapińskiej oraz Ewy Rucińskiej.

Patron nagrody, włoski humanista i pisarz Filip Kallimach - a właściwie Filippo Buonaccorsi (1437-1496) - jest od lat uznawany za symbol najlepszych tradycji wychowawczych w naszym kraju. Był wykładowcą na Akademii Krakowskiej, nauczycielem synów króla Kazimierza Jagiellończyka, prekursorem i wybitnym krzewicielem humanizmu w Polsce. (PAP)

mch/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)