Notowania

pontyfikat franciszka
17.10.2013 15:35

Mahmud Abbas zaprosił papieża do Ziemi Świętej

Abbas podarował Franciszkowi ceramikę z widokiem Betlejem podkreślając, że to miasto pokoju oraz - jak wyjaśnił - pierwszą Biblię wydrukowaną w Autonomii Palestyńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Igor Petyx / Splash News/EAST NEWS)

Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zaprosił papieża Franciszka do Ziemi Świętej. Podczas audiencji w Watykanie Abbas wyraził nadzieję, że otrzymanym od papieża piórem podpisze układ z Izraelem. _ Szybko, szybko _ - zachęcił go Franciszek.

Po półgodzinnej rozmowie papież wręczając palestyńskiemu przywódcy pamiątkowe pióro w kształcie kolumny podtrzymującej baldachim Berniniego nad ołtarzem w bazylice Świętego Piotra powiedział: _ Na pewno ma pan wiele dokumentów do podpisania _. Abbas odparł: _ Mam nadzieję, że tym piórem podpiszę układ pokojowy z Izraelem _.

Rokowania izraelsko-palestyńskie były jednym z tematów rozmowy podczas pierwszego spotkania przywódcy Autonomii z nowym papieżem, który witając Abbasa w Watykanie mówił: _ Życzę, aby czuł się pan tu jak w domu _.

Abbas podarował Franciszkowi ceramikę z widokiem Betlejem podkreślając, że to _ miasto pokoju _ oraz - jak wyjaśnił - pierwszą Biblię wydrukowaną w Autonomii Palestyńskiej.

W wydanym komunikacie Watykan poinformował, że tematami rozmowy Mahmuda Abbasa w Stolicy Apostolskiej była sytuacja na Bliskim Wschodzie. Nota watykańska głosi, że w trakcie rozmów wyrażono pragnienie, by negocjacje izraelsko-palestyńskie przyniosły oczekiwane rezultaty i znaleziono _ sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie konfliktu, którego zakończenie jest coraz bardziej naglące i pilne _.

Abbas i papież oraz szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Dominique Mamberti mówili także o tym, że obie strony muszą podjąć _ odważne decyzje na rzecz pokoju, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej _.

Wyrażono poważne zaniepokojenie sytuacją w Syrii. Papież i Abbas oświadczyli, że logika przemocy musi tam ustąpić miejsca dialogowi i pojednaniu.

W Watykanie poinformowano, że 23 października papież przyjmie na audiencji premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Nieoficjalnie media informują, że Franciszek odwiedzi Ziemię Świętą w marcu przyszłego roku. Watykan nie potwierdził dotąd tych doniesień. Do Izraela zaprosił papieża już wcześniej prezydent Szimon Peres.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pontyfikat franciszka, franciszek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz