Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Majewski, Horowianka i Partyka wśród odznaczonych w Święto Konstytucji 3 maja

0
Podziel się:

Reżyser Janusz Majewski, aktorka Barbara Horowianka i tenisistka stołowa
Natalia Partyka znaleźli się wśród odznaczonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w
rocznicę Konstytucji 3 maja.

Reżyser Janusz Majewski, aktorka Barbara Horowianka i tenisistka stołowa Natalia Partyka znaleźli się wśród odznaczonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w rocznicę Konstytucji 3 maja.

Ordery i odznaczenia państwowe za pracę na rzecz ojczyzny Komorowski wręczył w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak zaznaczył, miejsce wręczenia odznaczeń samo przez siebie, z powodu historii, która tu się działa, podkreśla "pewną ciągłość pracy i dokonań polskich pokoleń, pracy na rzecz ojczyzny". "To miejsce - Zamek Królewski - jest cząstką naszej trudnej historii, ale jest także miejscem, w którym potwierdza się to, że ta ciągłość jest, istnieje, udało się ją uratować i w dalszym ciągu służy nam wszystkim" - mówił.

"Zamek, który był świadkiem głosowania Konstytucji 3 maja, zniknął w wyniku dramatu II wojny światowej z mapy Warszawy i Polski, dzisiaj cieszy w dalszym ciągu jako dowód, że przetrwaliśmy, że w dalszym ciągu przez te wszystkie polskie pokolenia i od tych 220 lat, które dzielą nas od uchwalenia Konstytucji 3 maja jesteśmy na tej samej drodze, na drodze służby ojczyźnie i na drodze realizacji marzeń Polski dobrej, o Polsce nowoczesnej, o Polsce otwartej na innych, Polsce odważnej w konfrontowaniu się, ale także i w zaprzyjaźnianiu się ze światem" - wskazał Komorowski.

Dziękował odznaczonym, że swoimi dokonaniami, pracą świadczą o tym, że "Polska jest wierna tej drodze mądrej zmiany, twórczej pracy, którą staramy się iść pomimo trudnej historii, pomimo często trudnego własnego życia i różnych komplikacji".

"Życzę satysfakcji z faktu, że państwo zostali nie tylko odznaczeni, ale też przypomnieni jako ci, którzy mają zachęcić innych, by tą samą drogą szły kolejne polskie pokolenia" - mówił prezydent.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury odznaczony został malarz i grafik Stanisław Fijałkowski.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitny wkład w rozwój nauki polskiej i osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej uhonorowano prof. fizyki Tomasza Dietla, a także prof. Wojciecha Gasparskiego (jeden z polskich prekursorów prakseologii), prof. Antoniego Nowakowskiego oraz historyka prof. Andrzeja Tomczaka.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali również: ordynator Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu prof. Jacek Imiela (za wybitne zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej w dziedzinie nauk medycznych), działacz opozycji demokratycznej Witold Król (za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce), kardiolog prof. Krystyna Kubicka (za wybitne zasługi w dziedzinie medycyny), prof. Jerzy Kwaśniewski (za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości) i reżyser Janusz Majewski (za wybitne zasługi dla kultury narodowej).

Wśród odznaczonych znaleźli się również: dr. hab. Danuta Anna Sitarska z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ (za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej) i sędzia Trybunału Stanu prof. Eleonora Zielińska (za zasługi w kształtowaniu zasad kultury prawnej).

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali z kolei: b. wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz (za wybitne zasługi w służbie zagranicznej), tenisistka stołowa Natalia Partyka (za wybitne osiągnięcia sportowe), kapłan prawosławny ks. Henryk Paprocki (za upowszechnianie wiedzy o liturgiach wschodnich) i prof. Ryszard Wójcicki (za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej).

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali natomiast: Adam Badowski, Marcin Iwiński i Michał Kiciński (za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości polskiej), architekt dr Krzysztof Bojanowski (za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury), trener tenisa stołowego Michał Dziubański (za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej), architekt Kazimierz Ferenc (za wybitne zasługi dla rozwoju budownictwa i gospodarki przestrzennej w Polsce) i aktorka Barbara Horowianka (za wybitne zasługi dla kultury polskiej).

Wsród uhonorowanych Krzyżem Kawalerskim byli też: tenisistka stołowa Małgorzata Jankowska (za wybitne osiągnięcia sportowe), Zofia Kunert (za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski), ks. Stanisław Pisarek (za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej) i Maria Zmarz-Koczanowicz (za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68). (PAP)

ajg/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)