Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Makiej: PW powinno w większym stopniu uwzględniać specyfikę państw

0
Podziel się

Partnerstwo Wschodnie powinno w większym stopniu uwzględniać specyfikę
państw należących do tej inicjatywy - oświadczył w piątek w Wilnie szef białoruskiej dyplomacji
Uładzimir Makiej. Jego wypowiedź przekazało białoruskie MSZ.

bErtIzit

Partnerstwo Wschodnie powinno w większym stopniu uwzględniać specyfikę państw należących do tej inicjatywy - oświadczył w piątek w Wilnie szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. Jego wypowiedź przekazało białoruskie MSZ.

Makiej - jak napisano w komunikacie resortu - opowiedział się także za tym, by nie dopuścić, aby inicjatywa ta stała się kością niezgody i w Europie powstały nowe podziały. W tym kontekście podkreślił wagę praktycznej realizacji białoruskiej idei "integracji integracji" w celu stworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej "od Lizbony do Władywostoku" i nawiązania efektywnej współpracy między UE oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Minister potwierdził także zainteresowanie Białorusi rozwojem otwartego dialogu i korzystnej dla obu stron współpracy z UE w celu budowania autentycznego partnerstwa.

bErtIziv

Wskazał, że ważne jest rozwiązanie kwestii, które mają pierwszorzędne znaczenie dla prostych obywateli, i oficjalnie poinformował o gotowości strony białoruskiej do rozpoczęcia rozmów z UE na temat zawarcia porozumień o uproszczeniu przepisów wizowych i readmisji. Wskazał przy tym na konieczność zniesienia przez UE sankcji wobec Białorusi, które "przeczą filozofii Partnerstwa Wschodniego i zasadom leżącym u jego podstaw" - pisze białoruskie MSZ w komunikacie.

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji przepisów wizowych, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro. Mińsk do tej pory na nią nie odpowiadał.

W ubiegłym roku UE dwukrotnie zaostrzała sankcje wobec reżimu w Mińsku za łamanie praw człowieka. Zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów w Unii jest obecnie objętych ponad 200 osób, w tym prezydent Alaksandr Łukaszenka, oraz ponad 20 białoruskich firm.

Do niedawna sam Makiej był objęty sankcjami i nie miał prawa wjazdu na teren UE, gdyż jako były szef administracji Łukaszenki był współodpowiedzialny za brutalne rozpędzenie protestu po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r. i za późniejsze prześladowania opozycjonistów. Pod koniec czerwca Unia zawiesiła jednak wobec niego sankcje, aby ułatwić kontakty z reżimem Łukaszenki.

bErtIziB

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mc/

bErtIziW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)