Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Mała matura 1947" Janusza Majewskiego walczy w Gdyni o Złote Lwy

0
Podziel się

Adam Wróblewski, Marek Kondrat, Wiktor Zborowski i Marian Opania zagrali w
filmie Janusza Majewskiego "Mała matura 1947". Opowieść o dojrzewaniu chłopca w trudnych
powojennych realiach polskich jest wśród tytułów walczących w Gdyni o Złote Lwy.

bEiRWQJN

*Adam Wróblewski, Marek Kondrat, Wiktor Zborowski i Marian Opania zagrali w filmie Janusza Majewskiego "Mała matura 1947". Opowieść o dojrzewaniu chłopca w trudnych powojennych realiach polskich jest wśród tytułów walczących w Gdyni o Złote Lwy. *

Akcja filmu, zaprezentowanego już gdyńskiej widowni, rozgrywa się w latach 1945-1947, w tuż powojennych realiach budowy systemu władzy ludowej w Polsce - czasach represji wobec byłych członków Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.

Główny bohater, nastoletni Ludwik (Adam Wróblewski), przyjeżdża z rodzicami do Krakowa. Rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako nowy, chce zyskać uznanie kolegów. Podziw Ludwika wzbudza chłopak, który podobno brał udział w Powstaniu Warszawskim.

bEiRWQJP

Nastolatek zaczyna żyć życiem całej swojej klasy. Odczuwa silne, często sprzeczne emocje. Pierwsze miłosne zauroczenia mieszają się w jego życiu z buntem przeciw władzy i z chęcią naśladowania niepokornego idola.

"Okres między czternastym a szesnastym rokiem życia to tak zwany +cielęcy wiek+. Przepoczwarzanie się dziecięcości w dorosłość. Okres sztubackich wybryków. Pierwszych zmagań z Erosem i pierwszych dylematów moralnych. Okres, który wspominamy potem całe życie. Dla tych chłopców przypadł on w burzliwych czasach powojennych, gdy sprawy błahe ocierały się o poważne i tragiczne" - powiedział Janusz Majewski.

W filmie ukazano rzeczywistość widzianą oczami nastolatka. W młodych bohaterach, uczniach szkolnych klas, rozgrywa się wewnętrzna walka. Toczą ją w nich: oddziaływująca na organizmy biologia oraz polityka wpływająca na życie, natura oraz obyczaje, potrzeba wolności oraz świadomość ograniczeń ze strony zniewalającego systemu.

Osobnymi bohaterami filmu są nauczyciele. Zagrali ich m.in.: Marek Kondrat (nauczyciel łaciny), Wiktor Zborowski (matematyk), Marian Opania (germanista), Dorota Segda (historyczka).

bEiRWQJV

W obsadzie znaleźli się także: Artur Żmijewski (jako ojciec Ludwika), Antoni Królikowski, Agnieszka Michalska, Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz i Sonia Bohosiewicz.

  1. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - gdzie "Mała matura 1947", wraz z 20 innymi tytułami, walczy o główną nagrodę, Złote Lwy - trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę.(PAP)

jp/ mja/ hes/ jbr/

bEiRWQKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)