Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Malarstwo niemieckie na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

0
Podziel się:

Dzieła Wassily'ego Kandinsky'ego, Ludwiga Richtera czy Josepha Antona Kocha
można zobaczyć na wystawie prezentującej niemieckie malarstwo od drugiej poł. XVIII w. do początków
XX w., którą w poniedziałek otwarto we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Dzieła Wassily'ego Kandinsky'ego, Ludwiga Richtera czy Josepha Antona Kocha można zobaczyć na wystawie prezentującej niemieckie malarstwo od drugiej poł. XVIII w. do początków XX w., którą w poniedziałek otwarto we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Na ekspozycji "Malarstwo niemieckie od klasycyzmu do symbolizmu" znalazło się niemal 120 obrazów pochodzących z liczącego około 350 eksponatów zbioru malarstwa niemieckiego, którym dysponuje wrocławskie muzeum.

Oprócz dzieł, których właścicielem jest wrocławska placówka, zaprezentowano również sześć obrazów wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz jedne z muzeum w Legnicy. "Te dzieła kiedyś należały do zbiorów wrocławskich" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej kurator wystawy dr Piotr Łukaszewicz.

Dzieła zgromadzone na wrocławskiej wystawie stanowią przegląd malarstwa niemieckiego od drugiej połowy XVIII w., a więc od klasycyzmu do początków XX w., czyli czasów impresjonizmu i symbolizmu.

Klasycyzm reprezentują m.in. obrazy Josepha Antona Kocha, twórcy nowej koncepcji pejzażu heroicznego. "Następnie mamy przykłady stylu biedermeier, sztuki charakterystycznej dla krajów niemieckojęzycznych. To przede wszystkim sceny rodzajowe i portrety" - mówił Łukaszewicz.

W kolejnych salach można obejrzeć przykłady malarstwa romantycznego. Reprezentują je prace Ludwiga Richtera, jednego z czołowych przedstawicieli późnego romantyzmu, czy dzieła Johana Christiana Dahla - norweskiego romantyka związanego z drezdeńską Akademią Sztuk Pięknych.

Kolejnym kierunkiem prezentowanym na wystawie jest niemiecki realizm. Tu na szczególną uwagę - zdaniem organizatorów - zasługuje Ferdinand von Rayski i jego płótno "Naganiacz" uznane za szczytowe osiągnięcie malarza.

"Niemiecki impresjonizm, który powstał pod impulsem sztuki francuskiej w latach 90. XIX i ma odmienny charakter niż francuski, reprezentują przede wszystkim dzieła dwóch jego czołowych reprezentantów - Lovisa Corintha i Maxa Slevogta" - opowiadał kurator.

Wystawę zamyka dzieło Wassily'ego Kandinsky'ego, Rosjanina, który przez większość życia związany był z Niemcami. Zwiedzający mogą obejrzeć pejzaż "Wieczorem", który powstał w 1903 r. To jedyny obraz tego artysty, który znajduje się w polskich zbiorach.

Wystawę można zwiedzać do 20 maja.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)