Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Malarz Władysław Strzemiński na monetach NBP

0
Podziel się:

Postać malarza Władysława Strzemińskiego znalazła się na najnowszych monetach
NBP, które ukazały się w ramach serii "Polscy malarze XIX/XX wieku". Monety zaprezentowano w
poniedziałek w budynku ms2 łódzkiego Muzeum Sztuki.

Postać malarza Władysława Strzemińskiego znalazła się na najnowszych monetach NBP, które ukazały się w ramach serii "Polscy malarze XIX/XX wieku". Monety zaprezentowano w poniedziałek w budynku ms2 łódzkiego Muzeum Sztuki.

Artyście poświęcono dwie monety: obiegową dwuzłotówkę ze stopu Nordic Gold oraz srebrną dwudziestozłotówkę o nietypowym kształcie prostokąta.

Podczas uroczystej prezentacji monet prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek podkreślił, że Strzemiński to bardzo ważna postać polskiej kultury.

"Bardzo łatwo jest mówić o wpływie na naszą sztukę takich postaci jak Matejko, Malczewski czy Makowski. To tylko kilka nazwisk osób, które były dotychczas uhonorowane. Władysław Strzemiński pod tym względem jest osobą nieco mniej atrakcyjną, mniej znaną. Przez to warto przybliżyć ją szerszej publiczności, warto zwrócić na tę osobę uwagę" - powiedział PAP Skrzypek.

Awers monety 20-złotowej przedstawia wizerunek "Kompozycji unistycznej 13" autorstwa Strzemińskiego z 1934 r. Na rewersie, na tle "Kompozycji przestrzeni" z 1929 r., z lewej strony znajduje się wizerunek profilu malarza, a z prawej paleta i trzy pędzle. Na palecie nadrukowane są kolorowe plamy farb: czerwona, żółta, zielona i niebieska. To wspólny motyw wszystkich srebrnych monet ukazujących się w ramach serii "Polscy malarze XIX/XX wieku".

Na rewersie obiegowej dwuzłotówki umieszczono popiersie Władysława Strzemińskiego, a obok niego, na środku monety, pochodzący z 1942 r. rysunek z cyklu "Twarze".

W obiegu znajdzie się 1,3 mln dwuzłotówek. Można je wymieniać po cenie nominalnej. Dla kolekcjonerów przygotowano też 100 tys. sztuk monet srebrnych, które od poniedziałku sprzedawane są w cenie 121 zł.

Władysław Strzemiński urodził się 21 listopada 1893 roku w Mińsku. Jest zaliczany do światowej czołówki awangardy artystycznej. Nigdy nie ukończył regularnych studiów plastycznych, ale dał się poznać jako znaczący twórca. Choć sztuka bez reszty wypełniała jego życie, to malarz nie sprzedał żadnego ze swoich obrazów. Głównym źródłem utrzymania była dla niego praca pedagogiczna.

Tworzył obrazy, rysunki, kompozycje architektoniczne, zajmował się grafiką warsztatową i użytkową. Zorganizował szkołę drukarstwa i sformułował zasady "druku funkcjonalnego". Zaprojektował własny krój czcionki, wykorzystany jako motyw na jednej z emitowanych przez NBP monet.

Strzemiński jest twórcą teorii unizmu w malarstwie, którą ogłosił w 1927 r. Zmarł 28 grudnia 1952 r. w Łodzi.

Serię monet "Polscy malarze XIX/XX wieku" NBP emituje od 2002 r. Pierwsze poświęcone były Janowi Matejce; kolejne to: Jacek Malczewski (2003 rok), Stanisław Wyspiański(2004), Tadeusz Makowski (2005), Aleksander Gierymski (2006) i Leon Wyczółkowski (2007). (PAP)

duk/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)