Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
malediwy
08.10.2012 09:30

Malediwy w szoku. Aresztowano byłego szefa państwa

Wczoraj sąd w tym wyspiarskim państwie na Oceanie Indyjskim wydał nakaz aresztowania prezydenta Nasheeda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Everett Collection/East News)

Były prezydent Malediwów Mohamed Nasheed został aresztowany w związku z odmową stawienia się przed sądem za nadużywanie władzy podczas sprawowania urzędu prezydenckiego - poinformowała opozycyjna Demokratyczna Partia Malediwów (MDP).

- _ Prezydent Nasheed został aresztowany i jest wywożony z (atolu) Fares-Mathoda _ - napisał rzecznik jego partii Hamid Abdul Ghafoor na Twitterze z odległego atolu na południu Malediwów, gdzie były prezydent prowadził kampanię przed wyborami szefa państwa planowanymi na lipiec 2013 roku.

Wczoraj sąd w tym wyspiarskim państwie na Oceanie Indyjskim wydał nakaz aresztowania Nasheeda. Jest on podejrzewany o nadużycia władzy, do których miało dojść podczas aresztowania sędziego, gdy Nasheed był szefem państwa. Sędzia miał działać na rzecz byłego prezydenta Maumoona Abdula Gayooma.

Nasheed odmawiał stawienia się przed trybunałem i tłumaczył, że jego proces jest umotywowany politycznie. Jednak rzecznik policji poinformował agencję Reutera, że Nasheed stanie przed sądem we wtorek.

Nasheed był pierwszym prezydentem Malediwów wybranym w demokratycznych wyborach. Ten dawny obrońca praw człowieka i więzień polityczny objął urząd w 2008 roku, pokonując w wyborach Gayooma, którego 30-letnie rządy uważane były za autokratyczne.

W lutym bieżącego roku Nasheed podał się do dymisji pod naciskiem ulicznych protestów. Następnie oskarżył swojego następcę Mohameda Waheeda o przeprowadzenie zamachu stanu. Jednak opublikowany w sierpniu raport komisji śledczej przygotowany na zamówienie brytyjskiej Wspólnoty Narodów głosi, że Nasheed zrezygnował ze stanowiska _ dobrowolnie _.

Po ustąpieniu Nasheeda na ulice zaczęli wychodzić jego zwolennicy. W stolicy kraju, Male, znanego z luksusowych kurortów, często dochodziło do gwałtownych starć z policją.

W komunikacie opublikowanym po poniedziałkowym aresztowaniu Nasheeda MDP wezwała społeczność międzynarodową, by nawiązała dialog z Waheedem i zwróciła się do niego z prośbą o _ jak największą powściągliwość _ i powstrzymanie się od działań wymierzonych _ w pokój i stabilność w kraju _.

Malediwy to państwo islamskie. Rajskie wyspy co roku odwiedza ok. 900 tys. turystów, którzy prosto z lotniska trafiają do kurortów, gdzie mogą pić alkohol i korzystać z luksusowych zabiegów w spa.

Czytaj więcej informacji z Malediwów w Money.pl
Urlop marzeń. Rejs po Malediwach Masz ochotę na rejs po Malediwach? Tą łodzią, nawet przy prędkości 30 węzłów, nic nie uroni się ze szklanki popijanego do kolacji Martini.
Znikną wszystkie salony masażu. "To grzech" Władze położonych na Oceanie Indyjskim muzułmańskich wysp uznały ośrodki odnowy biologicznej za sprzeczne z islamem.
Te wyspy wkrótce znikną niczym Atlandyda Śnieżnobiały piasek na plaży, czysta woda, rafy koralowe, tropikalny klimat, domy wprost na oceanie. Słowem - raj. Wszystko to za chwilę może pochłonąć ocean
Tagi: malediwy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz