Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Malezyjski stan wprowadził muzułmańską walutę

0
Podziel się:

Jeden z malezyjskich stanów wprowadził do obiegu muzułmańską walutę
- złote i srebrne monety. Doprowadziło to do konfliktu z bankiem centralnym, który oznajmił w
piątek, że władze lokalne nie mają prawa emisji własnej waluty.

Jeden z malezyjskich stanów wprowadził do obiegu muzułmańską walutę - złote i srebrne monety. Doprowadziło to do konfliktu z bankiem centralnym, który oznajmił w piątek, że władze lokalne nie mają prawa emisji własnej waluty.

Złoty dinar i srebrny dirham dają w graniczącym z Tajlandią stanie Kelantan na Półwyspie Malajskim możliwość wyboru - albo one, albo malezyjski ringgit. Wartość monet z kruszcu może się zmieniać odpowiednio do fluktuacji rynku, ale według przedstawicieli stanu dinar jest lepszym rozwiązaniem niż ringgit, na który oddziałują wahania kursów dolara i innych zagranicznych walut.

Władze Kelantanu, rządzonego przez konserwatywną opozycyjną partię muzułmańską, podkreślają, że do stosowania monet z kruszcu zachęca Koran. Złote dinary przez wieki były oficjalną walutą państw muzułmańskich.

W Kelantanie wybito monety o łącznej wartości około 630 tys. dolarów do użytku w około tysiącu punktów w stolicy stanu - powiedział Nik Mahani Mohamad, dyrektor mennicy.

Monety weszły do obiegu w czwartek. Można je kupić w różnych miejscach w całej prowincji. Ich wartość to obecnie około 180 dolarów za dinara i 4 dolary za dirhama.

W piątek jednak bank centralny Malezji wydał oświadczenie, że ringgit pozostaje "jedyną w Malezji walutą, która jest legalnym środkiem płatniczym za towary i usługi". Zaznaczył też, że prawo emisji waluty przysługuje jedynie bankowi centralnemu.

Jak pisze agencja AP, nie jest jasne, w jaki sposób bank zamierza zablokować stosowanie złotych i srebrnych kelantańskich monet.

Stanowe władze zamierzają dać swoim pracownikom możliwość wyboru: mogą otrzymywać część swoich poborów w kruszcowej monecie. Władze chcą też stosować w przypadku wielkich inwestycji sztabki złota.

Panmalezyjska partia islamska rządzi w Kelantanie od 1990 roku. W ciągu tych lat zakazała gier hazardowych, klubów nocnych i koncertów rockowych, a muzułmankom zatrudnionym w urzędach poleciła, by osłaniały głowę i włosy.

Partia ta często wchodzi w spory z rządem Malezji. Opozycja oskarża rząd o korupcję i niestosowanie się do zasad muzułmańskich. Z kolei koalicja rządząca oskarża ją o nadgorliwość religijną i sprzeciwianie się postępowi.

Muzułmanie stanowią niemal dwie trzecie 28-milionowej ludności Malezji. Cieszą się opinią umiarkowanych. Mniejszości chińska i indyjska praktykują głównie buddyzm, chrześcijaństwo i hinduizm. (PAP)

klm/ mc/

6776581

waluty
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)