Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małgorzata Omilanowska podsekretarzem stanu w resorcie kultury

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powołał w czwartek prof. Małgorzatę Omilanowską na
stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowało PAP
Centrum Informacyjne resortu.

Premier Donald Tusk powołał w czwartek prof. Małgorzatę Omilanowską na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowało PAP Centrum Informacyjne resortu.

Prof. Małgorzata Omilanowska jest historykiem sztuki; specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami.

Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 roku, a habilitowała - w Instytucie Sztuki PAN w 2005 roku. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (dyplom 2003).

Omilanowska była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy oraz Wissenschaftskolleg zu Berlin. Uczestniczyła też w wielu międzynarodowych projektach naukowych, współpracując m.in. z Instytutem Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku.

Od 1985 roku jest pracownikiem w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1999-2007 była wicedyrektorem, a ostatnio - redaktor naczelną Słownika Architektów Polskich. Jednocześnie od 2006 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a od września 2008 - dyrektorem Instytutu.

Jest członkinią wielu rad naukowych polskich i niemieckich instytucji, m.in. Instytutu Herdera w Marburgu i Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, Council of Europa Nostra, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Komitetu ICOMOS, prezesem Patria Polonorum.

Omilanowska ma na swoim koncie liczne publikacje, jest autorką książek naukowych: "Most i wiadukt im ks. Józefa Poniatowskiego", "Stefan Szyller (1857-1933). Warszawski architekt doby historyzmu", "Atlas zabytków architektury w Polsce" (współautorstwo), "Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej", "Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów". Zajmowała się także popularyzacją wiedzy o historii sztuki i zabytkach wydając m.in. książki: "Zagadki z historii sztuki", "Polska. Pałace i dwory", "Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw".(PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)