Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mali: Francuscy i malijscy żołnierze wkroczyli do Diabaly

0
Podziel się:

#
informacja o wkroczeniu wojsk do Diabaly
#

# informacja o wkroczeniu wojsk do Diabaly #

21.01. Bamako (PAP/AFP,AP) - Żołnierze francuscy i malijscy wkroczyli w poniedziałek rano do Diabaly, tydzień temu zdobytego przez islamistów, którzy 17 stycznia częściowo opuścili to miasto po francuskich bombardowaniach - podała agencja AFP.

Jak poinformowano, kolumna ok. 30 wozów opancerzonych, w których znajdowało się ok. 200 żołnierzy, o godz. 9 wjechała do miasta; nie napotkano żadnego oporu. Przed wkroczeniem do miasta śmigłowce Gazelle przeprowadziły tam misję rozpoznawczą.

Malijscy i francuscy wojskowi obawiają się jednak, że powiązani z Al-Kaidą islamiści przed opuszczeniem miasta zaminowali teren. Pułkownik malijskiej armii powiedział AFP, że "niewielka grupa mieszkańców Diabaly posłuchała dżihadystów i w najbliższych godzinach trzeba być ostrożnym".

Francusko-malijska kolumna wojskowa o świcie wyjechała z miasta Niono, 350 km na północny wschód od stolicy Bamako. Niono znajduje się ok. 60 km na południe od Diabaly. W niedzielę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian zapowiadał, że "w ciągu najbliższych godzin" spodziewa się pozytywnego rozwiązania w Diabaly.

Dowództwo wojsk francuskich poinformowało ponadto, że w ciągu weekendu podległe mu myśliwce i śmigłowce bojowe przeprowadziły kilkanaście operacji w Mali, których celem były głównie "pojazdy wykorzystywane przez terrorystów".

W niedzielę do Bamako dotarło ok. 400 żołnierzy z Nigerii, Togo i Beninu - podała strona francuska. W Mali są już także wojskowi z Czadu, uznawani za zaprawionych w walkach na terenach pustynnych, jak w północnym Mali.

Francja rozpoczęła swoją ofensywę przeciwko islamistom, którzy od wiosny kontrolują północ Mali, 11 stycznia. Paryż podkreśla, że główną rolę powinny jednak odgrywać kraje afrykańskie.

W niedzielę przewodniczący Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) podał wstępne szacunki dotyczące afrykańskiej interwencji w Mali, której koszt - według niego - może sięgnąć 500 milionów dolarów. (PAP)

ksaj/ ap/

13040511 13039693 13038531 13039702

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)