Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 11:26

Mali: Niedaleko stolicy odnaleziono masowy grób z ciałami żołnierzami

Na północ od stolicy Mali Bamako odnaleziono masowy grób z ciałami żołnierzy - poinformowały w środę władze państwowe. Z opublikowanych informacji wynika, że znajdowały się tam zwłoki 21 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na północ od stolicy Mali Bamako odnaleziono masowy grób z ciałami żołnierzy - poinformowały w środę władze państwowe. Z opublikowanych informacji wynika, że znajdowały się tam zwłoki 21 osób. *

"Jest to grób, o którym wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, ale odnaleźliśmy tam więcej ciał niż początkowo myśleliśmy" - powiedział agencji Reuters wysoki rangą przedstawiciel wojsk malijskich.

Z opublikowanych informacji wynika, że zamordowani wojskowi służyli wcześniej w garnizonie na południu kraju - Kati.

Odkrycia dokonano w kilka dni po zatrzymaniu byłego szefa junty generała Amadou Sanogo, który jeszcze w randze kapitana w marcu 2012 roku stanął na czele grupy wojskowych, którzy obalili demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure.

Niedługo po tym przewrocie część wojskowych próbowała obalić nowe władze, jednak ich bunt został krwawo stłumiony. Obecne władze w Mali jednak nie łączą ofiar pochowanych w masowym grobie z tymi wydarzeniami.

Próżnia władzy, jaka powstała w Mali po wojskowym zamachu stanu, została wykorzystana przez różne ugrupowania rebelianckie, m.in. ruch niepodległościowy Tuaregów i islamskich radykałów do przejęcia kontroli nad północnym Mali, regionem o powierzchni 850 tys. kilometrów kwadratowych.

W styczniu 2012 roku Francja dokonała zbrojnej interwencji w Mali, aby zneutralizować skutki powstania Tuaregów, wspieranych przez islamistów z Al-Kaidy. Paryż ma tam obecnie około 2800 żołnierzy. Zdaniem Francuzów celem interwencji było uchronienie Mali przed przekształceniem w państwo terrorystyczne. (PAP)

lm/ ap/

15207221 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz