Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mali: Unia Afrykańska nałożyła sankcje na tuareskich rebeliantów i juntę

0
Podziel się:

Unia Afrykańska nałożyła we wtorek sankcje na Tuaregów
grożących secesją północy Mali od reszty kraju oraz członków junty wojskowej, która pod koniec
marca przejęła władzę w zamachu stanu. To kolejna organizacja po regionalnej ECOWAS, która ukarała
puczystów.

Unia Afrykańska nałożyła we wtorek sankcje na Tuaregów grożących secesją północy Mali od reszty kraju oraz członków junty wojskowej, która pod koniec marca przejęła władzę w zamachu stanu. To kolejna organizacja po regionalnej ECOWAS, która ukarała puczystów.

Sankcje UA wobec wojskowych, w tym przywódcy puczu kpt. Amadou Sanogo, polegają na zakazie wizowym i zamrożeniu aktywów.

Ponadto "Rada Wykonawcza postanowiła nałożyć indywidualne sankcje na przywódców i członków grup zbrojnych na północy Mali, którzy dopuszczali się ataków w tym regionie oraz okrucieństw wobec ludności cywilnej" - oświadczył komisarz UA ds. pokoju i bezpieczeństwa Ramtane Lamamra na konferencji prasowej w stolicy Etiopii Addis Abebie.

Lamamra podkreślił, że tuarescy rebelianci z północy współpracują z międzynarodowymi siatkami przestępczymi. Zwrócił się też z prośbą do władz regionalnych o dostarczenie UA pełnej listy osób, które powinny zostać objęte sankcjami.

W ostatnich dniach Tuaregowie przejęli kontrolę nad wieloma miastami, w tym Gao, Tessalit, Timbuktu i Kidal. Junta wojskowa nie kontroluje tych obszarów. Jak podaje agencja APA, Timbuktu odbili islamscy fundamentaliści.

Na północy Mali w ostatnich tygodniach doszło do nasilenia działań tuareskich rebeliantów. W trwającej od dwóch miesięcy rebelii uczestniczy Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawad (MNLA), ruch polityczno-militarny powstały w końcu 2011 roku z połączenia różnych ugrupowań tuareskich, a także silnie uzbrojeni i doświadczeni tuarescy żołnierze byłych wojsk libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

Większe rebelie Tuaregów wybuchały w Mali w latach 1962-64, 1990-95 i 2007-2009. Do wybuchu obecnej rebelii doszło po powrocie kilku tysięcy doświadczonych i dobrze uzbrojonych Tuaregów z wojsk Kadafiego.

W poniedziałek własne sankcje wobec junty wojskowej wprowadziła organizacja zrzeszająca państwa Afryki Zachodniej ECOWAS. Retorsje obejmują wstrzymanie wymiany handlowej z Mali, izolację dyplomatyczną i zamrożenie funduszy z regionalnego banku centralnego. Podobnie jak UA, ECOWAS ukarał puczystów zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. Ponadto zablokowane zostaną wszystkie granice Mali.

Lamamra poinformował, że UA popiera decyzję ECOWAS o utrzymaniu w stanie gotowości rezerwowych sił zbrojnych organizacji. Szefowie sztabów generalnych 17 państw ECOWAS jeszcze w tym tygodniu mają rozmawiać o dokładnych planach użycia tych sił. (PAP)

akl/ mc/

11134043 11134076 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)