Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mali: Zbuntowani żołnierze atakują pałac prezydencki

0
Podziel się:

Zbuntowani żołnierze atakowali w nocy ze środy na czwartek pałac
prezydencki w stolicy Mali - Bamako - protestując przeciwko niedostatecznym działaniom rządu w
obliczu rebelii nomadów na północy.

Zbuntowani żołnierze atakowali w nocy ze środy na czwartek pałac prezydencki w stolicy Mali - Bamako - protestując przeciwko niedostatecznym działaniom rządu w obliczu rebelii nomadów na północy.

Reuters pisze, że protest przerodził się w zamach stanu. Wokół pałacu prezydenckiego słychać strzały, także z broni ciężkiej. Zbuntowani żołnierze, którzy uskarżają się na brak środków do walki z separatystyczną rebelią na Saharze, zablokowali drogi dojazdowe do gmachu państwowej telewizji. Nadawanie programów zostało przerwane na kilka godzin. Później telewizja zapowiedziała nadanie "wkrótce" oświadczenia armii i zaczęła emitować filmy z tańcami ludowymi.

"Wiemy, że próbują dokonać zamachu stanu" - cytuje Reuters przedstawiciela ministerstwa obrony Mali, który zastrzegł sobie anonimowość. Według tego źródła prezydent Amadou Toumani Toure, który od dawna zapowiada, że odda władzę po wyborach, zaplanowanych na kwiecień, znajduje się w "bezpiecznym miejscu".

W związku z sytuacją w Mali sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wydał oświadczenie, w którym wezwał do spokoju i demokratycznego rozstrzygnięcia sporów.

Według źródła wojskowego minister obrony Mali "udał się do koszar, by rozmawiać z wojskiem, ale rozmowy nie powiodły się; ludzie narzekali na to, jak rząd radzi sobie z kryzysem na północy".

Żołnierze od tygodni apelowali do rządu o lepsze uzbrojenie do walki z rebeliantami, ale teraz - jak pisze Reuters - wielu buntowników domaga się obalenia prezydenta.

Na północy Mali w ostatnich tygodniach doszło do nasilenia działań tuareskich rebeliantów. W trwającej od dwóch miesięcy rebelii uczestniczą: Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawad (MNLA), ruch polityczno-militarny powstały w końcu 2011 roku z połączenia różnych ugrupowań tuareskich, oraz silnie uzbrojeni tuarescy żołnierze byłych wojsk libijskiego dyktatora płk. Muammara Kadafiego.

Większe rebelie Tuaregów wybuchały w Mali w latach 1962-64, 1990-95 i 2007-2009. Do wybuchu obecnej rebelii doszło po powrocie kilku tysięcy doświadczonych i dobrze uzbrojonych Tuaregów z wojsk Kadafiego. (PAP)

az/

11047492,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)