Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja
12.07.2010 13:56

Małopolska: 140 mln zł na edukację zawodową

140 mln zł na wzmocnienie kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie tego szkolnictwa z potrzebami rynku pracy, przeznaczy województwo małopolskie, w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

140 mln zł na wzmocnienie kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie tego szkolnictwa z potrzebami rynku pracy, przeznaczy województwo małopolskie, w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego.

W poniedziałek w Nowym Targu marszałek województwa małopolskiego, Marek Nawara podpisał pierwszą umowę w tej sprawie na kwotę prawie 12 mln zł, z przedstawicielami instytucji prowadzących szkoły zawodowe na terenach powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i gminy Lipnica Wielka.

Projekt w Małopolsce będzie realizowany przez pięć lat, od stycznia 2010 roku do grudnia 2014 roku i obejmie 22 powiaty, 3 gminy i podmioty niepubliczne w Małopolsce. Wsparciem objęte są technika, technika uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe oraz szkoły policealne dla młodzieży.

"Żeby dobrze wykształcić kogoś, to muszą być dobrze przygotowane pracownie zawodowe dla tego kształcenia, musi być dobra kadra, aby zabezpieczyć potrzeby rynku" - powiedział w Nowym Targu, Nawara.

Po wcześniejszych analizach sytuacji na lokalnym rynku pracy, partnerzy porozumienia zdecydowali, na jakie formy kształcenia przeznaczą pieniądze, w prowadzonych przez siebie placówkach.

W ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce, placówki z pow. nowotarskiego otrzymają łącznie ponad 6 mln zł, pow. tatrzańskiego ponad 2 mln zł i pow. suskiego ponad 3 mln zł.

Środki te zostaną przeznaczone na specjalistyczne kursy i szkolenia jak np. zajęcia warsztatowe z rzeźby i tradycyjnego snycerstwa, specjalistyczne kursy programowania robotów i sterowników mikroprocesorowych, grafiki komputerowej, montażu filmów czy kurs zarządzania dokumentacją. Planowane są także kurs operatora wózka widłowego i koparko-ładowarki, kurs florystyczny, kurs gastronomiczny, barmański a także kurs animatora czasu wolnego.

"Wzbogacanie uczniów szkół zawodowych w dodatkowe umiejętności pozwoli w znalezieniu miejsca na miejscowym rynku pracy" - powiedział członek zarządu powiatu nowotarskiego, Bogusław Waksmundzki.

Małopolski projekt Modernizacja kształcenia zawodowego jest największym i jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.(PAP)

szb/ ls/ mow/

Tagi: edukacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz