Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolska: 23,5 tysięcy odbiorców bez prądu

0
Podziel się

#
dochodzi informacja nt. aktualnej sytuacji oraz szczegóły akcji
#

bEiQmPyt

# dochodzi informacja nt. aktualnej sytuacji oraz szczegóły akcji #

21.01. Kraków (PAP) - Około 23,5 tysięcy odbiorców nie miało prądu w czwartek w województwie małopolskim. Prądu brakowało głównie w północnej i zachodniej części regionu.

Jak poinformowała w czwartek Joanna Sieradzka z biura prasowego wojewody małopolskiego, najwięcej awarii jest w powiecie krakowskim - energii elektrycznej pozbawionych jest tam 9 tys. odbiorców, w powiecie olkuskim - 11 tys. odbiorców oraz powiecie miechowskim - 3,5 tys. odbiorców.

bEiQmPyv

Powodem awarii mnożących się od ponad tygodnia jest szadź i lód na przewodach, które pod dodatkowym obciążeniem pękają, a nawet przewracają słupy. Sieć zrywana jest także przez upadające konary i drzewa.

Od środy w usuwaniu awarii pomagają energetykom żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. W czwartek pracowali oni przy usuwaniu lodu z linii energetycznych w Jerzmanowicach. Działania w regionie prowadziło też 77 zastępów straży pożarnej, w sumie 290 strażaków. Głównie usuwali oni połamane drzewa i konary oraz udostępniali zasilanie z agregatów prądotwórczych najbardziej potrzebującym obiektom. Strażacy pomagają też w dostarczaniu wody pitnej.

Obecnie woda dostarczana jest beczkowozami w gminach Wolbrom, Miechów, Książ Wielki, Gołcza, a strażackie agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie dla przepompowni wody w gminach Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa, Wolbrom, Trzyciąż.

W czwartek wojewoda małopolski Stanisław Kracik, zwrócił się do starostów, burmistrzów i wójtów, aby w budynkach użytku publicznego, w których jest ogrzewanie (szkoły, świetlice, domy kultury, przedszkola) zorganizowali miejsca, gdzie dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzić czas i się ogrzać.

bEiQmPyB

Wojewoda wystąpił też do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o wypożyczenie od wojska dziewięciu agregatów większej mocy, które będą mogły zasilić ujęcia wody bądź przepompownie.

Wojewoda oferuje wypożyczenie najbardziej potrzebującym gminom agregatów prądotwórczych o mocy od 2 do 36 kW. Samorządy mają już agregaty o większej mocy, które otrzymały od wojewody kilka lat temu. Wojewoda dysponuje obecnie jedynie urządzeniami o niewielkiej mocy, które są w stanie zapewnić prąd najwyżej pojedynczym, małym domom. Do tej pory wypożyczono gminom dziewięć agregatów. (PAP)

rgr/ abr/ mow/

bEiQmPyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)