Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolska: 31 kandydatów będzie walczyć o osiem mandatów w Senacie

0
Podziel się:

W Małopolsce 31 kandydatów będzie walczyć o osiem mandatów w Senacie. Wśród
nich: b. minister obrony Bogdan Klich, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce Zuzanna Kurtyka,
obecni senatorowie Zbigniew Cichoń, Stanisław Bisztyga i Janusz Sepioł oraz wojewoda małopolski
Stanisław Kracik.

W Małopolsce 31 kandydatów będzie walczyć o osiem mandatów w Senacie. Wśród nich: b. minister obrony Bogdan Klich, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce Zuzanna Kurtyka, obecni senatorowie Zbigniew Cichoń, Stanisław Bisztyga i Janusz Sepioł oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Najciekawiej zapowiadają się wyborcze pojedynki w Krakowie i Tarnowie.

W okręgu nr 32 (Kraków) zmierzą się Zuzanna Kurtyka (PiS) i Janusz Sepioł (PO) oraz startujący z listy KWW Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu senator Paweł Klimowicz, który pod koniec marca wystąpił z PO.

W okręgu nr 33 senator Zbigniew Cichoń (PiS) będzie walczył o mandat z byłym ministrem obrony Bogdanem Klichem (PO) oraz z rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie prof. Włodzimierzem Roszczynialskim (KWW Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu). Zarejestrowany został także kandydat niezależny, startujący pod szyldem własnego komitetu Przemysław Zalasiński.

W obu tych okręgach swoich kandydatów do Senatu nie wystawiły PSL i SLD. W okręgu nr 30 (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki) zmierzy się pięciu kandydatów. Będzie to obecny senator PO Stanisław Bisztyga i b. starosta suski Andrzej Pająk (z listy PiS), który w ostatnich wyborach startował z listy PO i objął właśnie mandat poselski po pośle PO Januszu Chwierucie, pełniącym obowiązki prezydenta Oświęcimia. Andrzej Pająk do Platformy nie wstąpił i - jak powiedział PAP poseł Andrzej Adamczyk z PiS - "znajduje się w głębokiej symbiozie z klubem PiS, która już wkrótce może przerodzić się w członkostwo".

Pozostali kandydaci z tego okręgu to: b. radny powiatowy w Wadowicach Marek Drożdż z SLD, b. radny powiatowy i działacz związkowy Zbigniew Zgrzywa z KW Prawica i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior (Obywatele do Senatu).

W podkrakowskim okręgu nr 31 (krakowski, miechowski, olkuski) zarejestrowano pięcioro kandydatów. Są to: radny wojewódzki Kazimierz Czekaj (PO), radny wojewódzki Jacek Soska (PSL), samorządowiec Jerzy Leszek Batko (Obywatele do Senatu); pielęgniarka Grażyna Gaj (SLD) i radny wojewódzki, b. europoseł Bogdan Pęk (PiS).

W okręgu nr 34, obejmującym powiaty wielicki, bocheński, brzeski i proszowicki, zmierzą się cztery osoby m.in.: obecny wojewoda Stanisław Kracik (PO) i były wojewoda Maciej Klima (PiS), oraz były starosta bocheński Ludwik Węgrzyn (PSL) i Piotr Kopeć (SLD) z gminy Koniusza.

Okręg nr 35, obejmujący Tarnów i powiaty dąbrowski i tarnowski, to miejsce starcia o mandat w Senacie między pięcioma zarejestrowanymi kandydatami. Są to: "legenda tarnowskiej Solidarności" Zdzisław Sumara (KW Prawica), szef małopolskich struktur PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela (PO), członek zarządu powiatu tarnowskiego Paweł Augustyn (PJN) i obecny senator PiS Kazimierz Wiatr.

W okręgu 36 (tatrzański, nowotarski, limanowski) walczyć ze sobą będą: rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Stanisław Hodorowicz (PO), radny wojewódzki Jan Hamerski (należy do PiS, ale startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Podhalanie) oraz senator Tadeusz Skorupa, który startuje z własnego komitetu (KWW Tadeusza Skorupy) i ma poparcie PiS.

Skorupa zrezygnował w 2010 r. z członkostwa w PiS, po tym jak "Tygodnik Podhalański" opublikował jego rozmowę z miejscowym przedsiębiorcą (obecnie znów jest członkiem PiS). Według tygodnika, Skorupa próbował wymusić od biznesmena działkę, na której zamierzał postawić własny wiatrak prądotwórczy. Na nagraniu słychać też, jak Skorupa skarży się na swoje senatorskie uposażenie i warunki pracy używając przy tym wulgarnych słów. Skorupa twierdził, że działał w tej sprawie zgodnie z prawem i nie wymuszał żadnej działki. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu oddalił pod koniec czerwca powództwo senatora PiS Tadeusza Skorupy o ochronę dóbr osobistych przeciwko dziennikarzom "Tygodnika Podhalańskiego".

W tym okręgu zgłosił się także kandydat Polskiej Partii Pracy - Sierpień'80, ale po weryfikacji zebranych przez niego podpisów i odrzuceniu wadliwych odmówiono rejestracji kandydata.

W okręgu 37 (Nowy Sącz, powiat nowosądecki i gorlicki) zarejestrowanych zostało tylko dwóch kandydatów - obecny senator PiS Stanisław Kogut oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta w Nowym Sączu Grzegorz Dobosz z PO. (PAP)

wos/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)