Notowania

wiadomości
30.08.2011 19:42

Małopolska: Największe ugrupowania zarejestrowały już listy do Sejmu

Największe ugrupowania polityczne zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w Małopolsce. O mandaty posłów z tego regionu walczyć będą m.in.: Andrzej Duda, Jarosław Gowin, Paweł Graś, Aleksander Grad, Tomasz Kalita i Piotr Naimski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Największe ugrupowania polityczne zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w Małopolsce. O mandaty posłów z tego regionu walczyć będą m.in.: Andrzej Duda, Jarosław Gowin, Paweł Graś, Aleksander Grad, Tomasz Kalita i Piotr Naimski.

W okręgu krakowskim (nr 13) zarejestrowanych zostało do tej pory siedem list komitetów wyborczych - powiedziała PAP dyrektor delegatury KBW Zdzisława Romańska. Znalazły się wśród nich listy: PJN, KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego, PO, PSL, SLD, PiS oraz Komitetu Wyborczego Ruch Palikota.

Listę kandydatów PiS do Sejmu w okręgu krakowskim otwiera podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w kampanii samorządowej kandydat PiS na prezydenta Krakowa, radny Andrzej Duda. Druga lokata przypadła posłowi Andrzejowi Adamczykowi, a trzecia posłowi Ryszardowi Terleckiemu.

Jedynką na liście PO jest poseł Ireneusz Raś; drugie miejsce zajmuje posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec, a trzecie poseł Jarosław Gowin.

Liderem listy PSL jest w Krakowie wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. Na drugiej pozycji znalazła się, związana wcześniej przez lata z SLD, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. marki Monika Piątkowska, a trzecie miejsce zajmuje przewodniczący klubu radnych PSL w małopolskim sejmiku Adam Domagała.

O mandat posła w Krakowie z listy SLD walczył będzie rzecznik prasowy tej partii Tomasz Kalita. Drugą pozycję ma Elżbieta Bińczycka z Partii Demokratycznej, a trzecią filozof, bioetyk i publicysta Jan Hartman.

Listę PJN w okręgu krakowskim otwiera poseł Zbysław Owczarski, druga jest była radna dwóch poprzednich kadencji sejmiku woj. małopolskiego Iwona Tworzydło, a trzeci były wicewojewoda małopolski, niegdyś związany z PiS Andrzej Mucha.

W okręgu chrzanowskim (nr 12) swoich kandydatów zarejestrowało osiem ugrupowań: Polska Partia Pracy, PJN, PO, PSL, KW Prawica, PiS, SLD i Ruch Palikota.

Pierwsza na liście PiS jest w tym okręgu wiceprezes partii Beata Szydło, drugi politolog z UJ Krzysztof Szczerski. Jedynką PO w okręgu chrzanowskim jest rzecznik rządu Paweł Graś, a dwójką poseł Tadeusz Arkit.

PSL w Chrzanowie postawiło na wicewojewodę Andrzej Harlężaka, drugi jest były radny wojewódzki, prezes PSL w powiecie wadowickim Franciszek Szydłowski, a trzeci były wicemarszałek województwa Andrzej Sasuła przez lata związany z lokalnym ugrupowaniem Wspólnota Małopolska.

Liderem listy SLD w okręgu chrzanowskim jest przedstawiciel koalicji partii Zielonych Dariusz Szwed, kolejny jest poseł SLD Stanisław Rydzoń. Pierwsze miejsce na liście PJN w okręgu chrzanowskim zajmuje Grzegorz Gołdynia, były wiceminister zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i były wicestarosta oświęcimski, a drugie miejsce były wójt Zawoi Marek Listwan.

W okręgu nowosądeckim (nr 14) zarejestrowano listy siedmiu komitetów: SLD, Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego, PO, Polskiej Partii Pracy Sierpień 80, PiS, KW Prawica i PSL.

Liderem listy nowosądeckiej PiS jest poseł Arkadiusz Mularczyk. Z drugiej pozycji wystartuje były szef UOP, były wiceminister gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego Piotr Naimski.

PO w okręgu nowosądeckim prowadzą do walki o mandaty posłowie Andrzej Czerwiński i na drugiej pozycji Andrzej Gut Mostowy. Jedynką PSL jest poseł Bronisław Dudka, drugie miejsce zajmuje członek zarządu powiatu gorlickiego Stanisław Kaszyk, a trzecie Stanisław Barnaś, emerytowany oficer Państwowej Straży Pożarnej.

W okręgu 14 z listy SLD startuje przewodniczący zarządu małopolskiej rady SLD Kazimierz Sas, drugi jest radny powiatu gorlickiego Rafał Kukla. Pierwszy na liście PJN jest poseł Kazimierz Hajda, a druga znana na Podhalu działaczka Maria Gruszkowa.

W okręgu tarnowskim (nr 15) zarejestrowano sześć list. Są to listy: PJN, PSL, SLD, PiS, PO i KW Prawica. Przyjęto zgłoszenie Ruchu Palikota, ale rejestracja nastąpi w środę.

Liderem listy PiS w tym okręgu jest prof. Włodzimierz Bernacki, politolog z UJ, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Kolejne miejsca w okręgu tarnowskim zajmują posłowie Edward Czesak i Barbara Marianowska.

Listę PO otwiera w Tarnowie minister skarbu Aleksander Grad, druga jest poseł Urszula Augustyn. Jedynką PSL jest poseł Andrzej Sztorc, z drugiej lokaty startuje członek zarządu województwa Stanisław Sorys.

Pierwsze miejsce na liście SLD ma w okręgu tarnowskim Jakub Kwaśny, kandydat na prezydenta miasta w ostatnich wyborach samorządowych, dwójką jest Iwona Tworzydło prowadząca gospodarstwo rolnicze w Królówce. Liderem listy PJN jest burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk, a z drugiego miejsca wystartuje tarnowski przedsiębiorca Arkadiusz Jędryka. (PAP)

wos/ hp/ la/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz