Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolska: Nowe nazwy pięciu miejscowości i dwu zbiorników wodnych

0
Podziel się:

Nowe nazwy urzędowe otrzymało od 1 stycznia pięć małopolskich miejscowości
oraz dwa zbiorniki wodne - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel.
Dodała, że część sołectwa Zastów z gminy Kocmyrzów-Luborzyca przyłączono do Krakowa.

Nowe nazwy urzędowe otrzymało od 1 stycznia pięć małopolskich miejscowości oraz dwa zbiorniki wodne - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel. Dodała, że część sołectwa Zastów z gminy Kocmyrzów-Luborzyca przyłączono do Krakowa.

Od 1 stycznia miejscowość "Dziemierzyce" w gminie Racławice nazywa się "Dziemięrzyce". Tym samym nazwa urzędowa miejscowości została dopasowana do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców i uznawanej przez nich za część dziedzictwa kulturowego. Zmiana nazwy była konsultowana z mieszkańcami.

Wprowadzono nowe nazwy także w gminie Szczucin, gdzie urzędowe "Dalestowice" zmieniono na "Delastowice", oraz w gminie Iwanowice, gdzie miejscowość "Stary Krasieniec" zmieniono na "Krasiniec Stary". W obu przypadkach nowe nazwy urzędowe były zwyczajowo używane przez mieszkańców.

Z kolei miejscowość "Trzemeszna" w gminie Tuchów będzie urzędowo nazywała się "Trzemesna", czyli jak w dokumentacji prowadzonej przez instytucje działające na terenie powiatu tarnowskiego.

Nową nazwę - "Cierniaczka" otrzymała część wsi Ispina w gminie Drwinia. To realizacja wniosku z 2010 r., który dotyczył pierwotnie zmiany nazwy wsi na "Ispina" i ustalenia nowych nazw części wsi Ispina: Ameryka, Zwierzyniec i Cierniaczka. Wszystkie zmiany zostały uznane w 2011 r., ale w części dotyczącej nazwy "Cierniaczka" konieczne było przedstawienie dodatkowego uzasadnienia.

Miejscowość "Kamienna" w gminie Łabowa zmieniła nazwę na "Kamianna". Zmiana ma na celu dostosowanie nazwy urzędowej do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców i instytucje, uznawanej za część dziedzictwa kulturowego.

Ustalono także nazwy urzędowe dla sztucznych zbiorników wodnych położonych w Budzyniu i Cholerzynie w gminie Liszki. Obecnie to "Zalew Budzyński" oraz "Zalew na Piaskach". O ustalenie nowych nazw urzędowych wystąpiła Rada Gminy Liszki na wniosek mieszkańców sołectw Budzyń oraz Cholerzyn, ponieważ dotychczasowe nazwy ("Zalew Kryspinów Pierwszy" i "Zalew Kryspinów Drugi") były niezgodne z miejscem ich położenia i wprowadzały w błąd.

Od 1 stycznia część obszaru sołectwa Zastów z gminy Kocmyrzów-Luborzyca przyłączono do Krakowa. Zmiana dotyczy obszaru o pow. ok. 4,63 ha, zamieszkałego przez przez 136 osób. Znajdują się na nim trzy bloki mieszkalne oraz budynek interwencyjny dla eksmitowanych lokatorów. (PAP)

hp/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)