Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolska: Pogrzeb Władysława Trebuni-Tutki

0
Podziel się:

Malarz, znany góralski muzyk Władysław Trebunia-Tutka spoczął w piątek na
cmentarzu w Poroninie. Artysta zmarł w poniedziałek w Zakopanem w wieku 70 lat. W jego ostatniej
drodze towarzyszyło mu blisko dwustu góralskich muzyków.

Malarz, znany góralski muzyk Władysław Trebunia-Tutka spoczął w piątek na cmentarzu w Poroninie. Artysta zmarł w poniedziałek w Zakopanem w wieku 70 lat. W jego ostatniej drodze towarzyszyło mu blisko dwustu góralskich muzyków.

Podczas uroczystości pogrzebowej odczytano list ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. "Odszedł znakomity artysta, malarz, muzyk, nauczyciel pozostawiając uczucie pustki wypełnione już tylko pamięcią o osobie, dziełach i niepowtarzalnej twórczości" - napisał Zdrojewski.

"Był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych przedstawicieli podhalańskiej tradycji muzycznej. Był artystą zakochanym w rodzimej kulturze, autorytetem dla wielu pokoleń górali. Swoje zamiłowanie do muzyki przekazał swoim dzieciom, wnukom i uczniom. Pozostawił po sobie ogromny artystyczny dorobek oraz powszechny szacunek" - podkreślił w liście minister.

W homilii ks. proboszcz poronińskiej parafii powiedział, że choć Trebunia-Tutka odszedł, pozostawił po sobie wspaniałe dzieła sztuki i bogatą twórczość muzyczną. "Artyści żyją przez piękno i umierają przez piękno. Z piękna bierze się siła znaków, które pozostawiają artyści" - mówił ksiądz proboszcz.

Władysław Trebunia-Tutka urodził się w 1942 roku w Poroninie, w domu, w którym bywało wielu artystów malarzy, portretujących jego dziadka - słynnego Stanisława Budza-Mroza, zwanego ostatnim podhalańskim dudziarzem. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent plastyczny i muzyczny. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Brał udział w około 35 wystawach zbiorowych i 25 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swe prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, pastel, olej, gwasz. Prace olejne i na szkle zakupiono do wielu kolekcji europejskich i amerykańskich, a malowidła i kompozycje ścienne Władysława Trebuni zdobią instytucje i domy prywatne.

Na całym Podhalu można znaleźć wiele śladów działalności plastycznej Władysława Trebuni-Tutki: oryginalna polichromia w kościele parafialnym w Poroninie, kompozycje o tematyce sakralnej w kościołach w Skrzypnem, Wielkim Cichem, Gliczarowie, Murzasichlu, kaplicy w Białym Dunajcu i Stasikówce; również wnętrza kościołów w Skrzypnem oraz Bańskiej Górnej - we współpracy z synem Krzysztofem, architektem. Witraże artysty "Święci Polscy" można podziwiać w kościele parafialnym w Skrzypnem, a "Dwunastu Apostołów" w kościele ojców salwatorianów w Zakopanem.

Władysław Trebunia-Tutka był jednym z najwybitniejszych góralskich "prymistów" (w muzyce góralskiej grający pierwsze skrzypce) i niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Władysław już jako trzynastoletnie dziecko "prymował" w kapeli swoich starszych braci zyskując drugą nagrodę w Konkursie Muzyk Podhalańskich w 1955 roku i nagrodę indywidualną na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie w tym samym roku. Zdobył też najwyższe laury w dziedzinie tradycyjnej muzyki ludowej m.in. "Basztę" w Kazimierzu w 1991 roku z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków z Poronina.

Niemal do końca swojego życia koncertował z zespołem rodzinnym Trebunie-Tutki, założonym i prowadzonym przez jego syna Krzysztofa. Trebunie-Tutki nie tracąc nic ze swojego góralskiego charakteru, przeszli ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej oraz reprezentujący Polskę m.in. na EXPO w Portugalii i Japonii.

Zostali uhonorowani m.in. tytułem "Ambasador Polszczyzny" za "autentyzm gwary wykorzystywanej w twórczości zespołu" i nominacją do nagrody polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2009 za album "Songs of Glory, Pieśni Chwały", nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers.

Władysław Trebunia-Tutka był wielokrotnie odznaczany, m.in. medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis", Nagrodą im. St. Witkiewicza oraz prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga. (PAP)

szb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)