Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport
16.07.2009 12:52

Małopolska: Raport wojewody o czerwcowej powodzi

Na prawie 560 mln zł oszacowały swoje straty spowodowane czerwcową powodzią samorządy województwa małopolskiego. Trwa weryfikacja tych szacunków przez komisje powołane przez wojewodę małopolskiego - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez wojewodę Jerzego Millera.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na prawie 560 mln zł oszacowały swoje straty spowodowane czerwcową powodzią samorządy województwa małopolskiego. Trwa weryfikacja tych szacunków przez komisje powołane przez wojewodę małopolskiego - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez wojewodę Jerzego Millera.

Straty zgłosiło 145 samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Wojewoda małopolski zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o objęcie 150 małopolskich gmin ustawą o szczególnych warunkach odbudowy, remontów i rozbiórek. Dzięki temu wszystkie procedury i formalności związane z odbudową dróg, mostów i budynków komunalnych będą skrócone do minimum.

Podtopienia nawiedziły województwo małopolskie między 22 a 29 czerwca. Spowodowały je intensywne lokalne burze i opady deszczu. W efekcie doszło do krótkotrwałych wezbrań rzek w różnych częściach Małopolski, w różnym czasie.

Alarmy i stany pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszone były w 25 gminach i miastach znajdujących się na terenie dziewięciu powiatów i w dwóch miastach na prawach powiatu. Ewakuowano 734 osoby.

Podtopienia wystąpiły w 124 gminach i miastach, na terenie wszystkich 19 małopolskich powiatów oraz w trzech miastach na prawach powiatu.

Najpoważniejsze zagrożenie powodziowe wystąpiło na obszarze powiśla dąbrowskiego w północno-wschodniej części regionu. Na terenie powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego zostały uszkodzone: zbiornik retencyjny Poręba - Narożniki, przepompownia w Radwanie i Woli Mędrzechowskiej wały przeciwpowodziowe na rzekach Breń, Żabnica, Nieczajka, Smęgorzówka, Dęba, Upust, Łoś (na granicy z pow. mieleckim).

Spowodowało to zalanie dużych obszarów na terenie gminy i miasta Szczucin oraz gminy Radgoszcz (70 proc. powierzchni).

Straty w uprawach rolnych zgłosiło 38 gmin z terenu Małopolski. Zanotowało je 5,5 tys. gospodarstw na w sumie ponad 19 tys. hektarów pól.

W akcji ratowniczej uczestniczyło blisko 19 tysięcy strażaków zawodowych i ochotników. Interweniowali oni prawie 4,7 tysiąca razy. O bezpieczeństwo na najbardziej zagrożonych terenach dbało 400 policjantów.

Do tej pory wojewoda otrzymał z rezerwy celowej budżetu państwa ponad 4,6 mln złotych, które przekazane zostały samorządom. Jest to pomoc dla ponad 2,4 tys. rodzin. Maksymalna wysokość zasiłku wynosi 6 tys. złotych i można go przeznaczyć na leki, odzież, żywność i podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego.

Dzieci z terenów najbardziej poszkodowanych są wysyłane na kolonie i obozy wypoczynkowe organizowane przez harcerzy oraz inne organizacje społeczne. Z możliwości letniego wypoczynku skorzysta 451 dzieci. (PAP)

rgr/ wkr/ mow/

Tagi: raport, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz