Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolska: Raport wojewody o czerwcowej powodzi

0
Podziel się:

Na prawie 560 mln zł oszacowały swoje straty spowodowane czerwcową powodzią
samorządy województwa małopolskiego. Trwa weryfikacja tych szacunków przez komisje powołane przez
wojewodę małopolskiego - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez wojewodę Jerzego
Millera.

Na prawie 560 mln zł oszacowały swoje straty spowodowane czerwcową powodzią samorządy województwa małopolskiego. Trwa weryfikacja tych szacunków przez komisje powołane przez wojewodę małopolskiego - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez wojewodę Jerzego Millera.

Straty zgłosiło 145 samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Wojewoda małopolski zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o objęcie 150 małopolskich gmin ustawą o szczególnych warunkach odbudowy, remontów i rozbiórek. Dzięki temu wszystkie procedury i formalności związane z odbudową dróg, mostów i budynków komunalnych będą skrócone do minimum.

Podtopienia nawiedziły województwo małopolskie między 22 a 29 czerwca. Spowodowały je intensywne lokalne burze i opady deszczu. W efekcie doszło do krótkotrwałych wezbrań rzek w różnych częściach Małopolski, w różnym czasie.

Alarmy i stany pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszone były w 25 gminach i miastach znajdujących się na terenie dziewięciu powiatów i w dwóch miastach na prawach powiatu. Ewakuowano 734 osoby.

Podtopienia wystąpiły w 124 gminach i miastach, na terenie wszystkich 19 małopolskich powiatów oraz w trzech miastach na prawach powiatu.

Najpoważniejsze zagrożenie powodziowe wystąpiło na obszarze powiśla dąbrowskiego w północno-wschodniej części regionu. Na terenie powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego zostały uszkodzone: zbiornik retencyjny Poręba - Narożniki, przepompownia w Radwanie i Woli Mędrzechowskiej wały przeciwpowodziowe na rzekach Breń, Żabnica, Nieczajka, Smęgorzówka, Dęba, Upust, Łoś (na granicy z pow. mieleckim).

Spowodowało to zalanie dużych obszarów na terenie gminy i miasta Szczucin oraz gminy Radgoszcz (70 proc. powierzchni).

Straty w uprawach rolnych zgłosiło 38 gmin z terenu Małopolski. Zanotowało je 5,5 tys. gospodarstw na w sumie ponad 19 tys. hektarów pól.

W akcji ratowniczej uczestniczyło blisko 19 tysięcy strażaków zawodowych i ochotników. Interweniowali oni prawie 4,7 tysiąca razy. O bezpieczeństwo na najbardziej zagrożonych terenach dbało 400 policjantów.

Do tej pory wojewoda otrzymał z rezerwy celowej budżetu państwa ponad 4,6 mln złotych, które przekazane zostały samorządom. Jest to pomoc dla ponad 2,4 tys. rodzin. Maksymalna wysokość zasiłku wynosi 6 tys. złotych i można go przeznaczyć na leki, odzież, żywność i podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego.

Dzieci z terenów najbardziej poszkodowanych są wysyłane na kolonie i obozy wypoczynkowe organizowane przez harcerzy oraz inne organizacje społeczne. Z możliwości letniego wypoczynku skorzysta 451 dzieci. (PAP)

rgr/ wkr/ mow/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)