Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolska: Rozpoczął się projekt "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku"

0
Podziel się:

Tragicznym losom Polaków na Wołyniu w latach 1943 - 44 i złożonym stosunkom
polsko-ukraińskim poświęcony jest rozpoczęty w poniedziałek w Krakowie projekt "Kresy - polskie
ziemie wschodnie w XX wieku" adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Tragicznym losom Polaków na Wołyniu w latach 1943 - 44 i złożonym stosunkom polsko-ukraińskim poświęcony jest rozpoczęty w poniedziałek w Krakowie projekt "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku" adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W 2013 r. przypada 70. rocznica rozpoczęcia przez nacjonalistów ukraińskich czystki etnicznej na ludności polskiej zamieszkującej dawne kresy - województwa wołyńskie, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II i Kuratorium Oświaty w Krakowie rozpoczął projekt, który ma przybliżyć uczniom historię kresów, przypomnieć o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i o tych Ukraińcach, którzy z narażeniem życia pomagali Polakom.

"Wypełniamy coraz bardziej wyraźną lukę w naszej edukacji historycznej. Odchodzą powoli pokolenia ludzi, dla których Kresy Wschodnie były częścią ojczystego kraju i którzy pamiętają wydarzenia II wojny światowej. Naszym obowiązkiem jest budowanie świadomości narodowej i teraźniejszości w oparciu o prawdę o przeszłości" - mówił w poniedziałek dziennikarzom dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN.

Jak podkreślił trzeba przypominać i o "dniach chwały" i o tragediach w naszej historii. "Prawda o tych czasach i ściganie ludobójstwa jest potrzebne, byśmy mogli przyszłe pokolenia wychowywać w duchu poszanowania sprawiedliwości i w przekonaniu, że jakiekolwiek zbrodnie popełnione w przyszłości będą ścigane i pamiętane, tak jak te, które zdarzyły się wcześniej" - powiedział Korkuć.

Zdaniem małopolskiego kuratora oświaty Aleksandra Palczewskiego, każdy projekt dotyczący wydarzeń historycznych, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w programach nauczania jest potrzebny. "Ten projekt ma pokazać, że należy mówić o wszystkim, także o sprawach trudnych. Młodemu pokoleniu trzeba dostarczać wiedzy, która pozwoli zrozumieć, co działo się w tamtych czasach, także korzystając z relacji żywych świadków. Musimy pamiętać, że właśnie to młode pokolenie będzie układać sobie stosunki z narodem ukraińskim w przyszłości" - mówił PAP Palczewski.

Projekt potrwa do maja 2013 r. W Krakowie odbyła się w poniedziałek konferencja dla uczniów i nauczycieli. "Tego, co uczniowie dziś usłyszeli, nie dowiedzieliby się na lekcji. Bardzo cenne są zwłaszcza materiały audiowizualne i spotkanie ze świadkami. Staramy się wygospodarować na lekcjach czas, by poruszyć tą tematykę, ale nie ma szans, by omówić to zagadnienie tak szczegółowo"- powiedziała PAP nauczycielka historii dr Anna Morawska z Zespołu Szkół Nr 1 w Mszanie Dolnej.

Uczniowie i nauczyciele będą brać udział w konferencjach, warsztatach, pokazach filmów, spotkaniach ze świadkami zdarzeń. Częścią projektu będzie konkurs, w ramach którego młodzi ludzie na podstawie dostępnej literatury, zebranych przez siebie dokumentów i wspomnień będą opisywali losy polskich mieszkańców Kresów. Jego zwycięzca będzie miał możliwość studiowania na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

Do tej pory do udziału w projekcie "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku" zgłosiło się blisko 30 szkół z całej Małopolski. Zgłoszenia będą przyjmowane jeszcze do 15 listopada.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenia "Stanica Kresowa", Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego i krakowskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". (PAP)

wos/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)