Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolska: Rozstrzygnięto konkursy na domowe świadczenia pielęgniarskie

0
Podziel się:

Małopolski oddział NFZ rozstrzygnął w poniedziałek konkursy na domowe
świadczenia pielęgniarskie dla chorych wymagających długoterminowej opieki. Podpisane zostaną umowy
na 428 etatów pielęgniarskich, co pozwoli na objęcie opieką ponad 2,5 tys. pacjentów.

Małopolski oddział NFZ rozstrzygnął w poniedziałek konkursy na domowe świadczenia pielęgniarskie dla chorych wymagających długoterminowej opieki. Podpisane zostaną umowy na 428 etatów pielęgniarskich, co pozwoli na objęcie opieką ponad 2,5 tys. pacjentów.

W konkursach złożono w sumie 245 ofert, wybrano 85. Jak powiedziała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska, przy ocenie ofert szczególną uwagę zwracano na jakość i kwalifikacje personelu. "Dlatego wysoko punktowane było doświadczenie w opiece nad pacjentem w środowisku domowym" - podkreśliła.

Małopolski NFZ podpisze umowy na 428 etatów pielęgniarskich - to o 23 etaty więcej niż w 2012 r. Pozwoli to na objęcie domową opieką 2 tys. 568 pacjentów, czyli o co najmniej 140 więcej niż w roku ubiegłym. W sumie na ten cel przeznaczono 21,5 mln zł. Nowe kontrakty będą obowiązywać od 1 marca.

Dyrektor Bulanowska zapewniła, że poziom zabezpieczenia dostępności do opieki na poszczególnych obszarach będzie jeszcze raz analizowany, szczególnie tam, gdzie mieszka wiele osób powyżej 65 roku życia. "Tam, gdzie etatów pielęgniarskich jest po rozstrzygnięciu konkursów mniej niż w 2012 r. np. w Tarnowie czy w Nowym Sączu, będziemy myśleć o ogłoszeniu konkursów uzupełniających. Zależy nam na tym, żeby poziom dostępności do pielęgniarskiej opieki długoterminowej był co najmniej taki, jak do tej pory. W wielu powiatach udało się go zwiększyć" - mówiła Bulanowska.

Jak dodała, pojawiły się nowe placówki, które na niektórych obszarach zastąpiły jednostki dotychczas realizujące opiekę. "Nie powinno to jednak niepokoić pacjentów, ponieważ nowe placówki zostaną poinformowane, że pacjenci wymagający kontynuacji opieki powinni otrzymać ją w pierwszej kolejności" - dodała Bulanowska.

Z domowych świadczeń pielęgniarskich mogą korzystać pacjenci obłożnie chorzy, którzy nie wymagają pobytu w szpitalu, ale potrzebują systematycznej opieki pielęgniarskiej i którzy - według skali Barthel oceniającej samodzielność chorego - uzyskali od 0 do 40 punktów. Stosowne skierowanie wystawia lekarz, określając stan chorego i rodzaj niezbędnej pomocy. Pielęgniarka wypełnia druk kwalifikacji, opisując stopień samodzielności chorego m.in. w zakresie poruszania się, czynności higienicznych itp. Na podstawie tych dokumentów choremu może zostać przydzielona pielęgniarska opieka długoterminowa w domu.

Pielęgniarka opieki długoterminowej odwiedza chorego co najmniej cztery razy w tygodniu. W razie potrzeby dostępna jest również w niedzielę, święta i dni wolne od pracy. Chory może liczyć na pomoc w pielęgnacji, poruszaniu się, zmianie opatrunków, dbałości o sprzęt stomijny czy cewnik, aplikowaniu leków i zastrzyków. (PAP)

wos/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)